Aktiebolag Vallentuna
Buffers Group AB
105 sökningar
Omsättning 2025
389 tkr
−47,6 %Rörelsemarginal
-93,8 %
−4,3 p.e.Soliditet
86,8 %
−8,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 389 | 742 | 235 | 334 | 356 | 345 | 371 | 283 |
| Rörelseresultat | −365 | −664 | −478 | −870 | −553 | −578 | −395 | −151 |
| Årets resultat | −384 | −662 | −461 | −878 | −1 043 | 9 588 | 8 055 | 37 |
| Eget kapital | 13 678 | 14 062 | 14 723 | 15 184 | 16 663 | 17 705 | 10 981 | 2 926 |
| Balansomslutning | 15 760 | 14 793 | 15 045 | 15 480 | 17 317 | 18 495 | 17 102 | 13 295 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 389 | 742 | 235 | 334 | 356 | 345 | 371 | 283 |
| Personalkostnader | 72 | 54 | 44 | 44 | 44 | 43 | 27 | 12 |
| Av- och nedskrivningar | 76 | 126 | 133 | 133 | 133 | 133 | 115 | 58 |
| Övriga externa kostnader | 561 | 730 | 513 | 443 | 853 | 728 | 673 | 364 |
| Övriga rörelseposter, netto | −45 | −496 | −23 | −584 | 121 | −19 | 49 | — |
| Rörelseresultat | −365 | −664 | −478 | −870 | −553 | −578 | −395 | −151 |
| Ränteintäkter | 0 | 4 | 17 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 19 | 2 | 0 | 13 | 644 | 21 | 437 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | −384 | −662 | −461 | −878 | −1 043 | 9 588 | 6 860 | −163 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 195 | 200 |
| Årets resultat | −384 | −662 | −461 | −878 | −1 043 | 9 588 | 8 055 | 37 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6 089 | 8 761 | 8 974 | 12 868 | 14 017 | 16 505 | 16 852 | 13 046 |
| Kortfristiga fordringar | 8 356 | 5 948 | 5 818 | 214 | 501 | 297 | 240 | 208 |
| Kassa och bank | 1 315 | 84 | 253 | 2 398 | 2 799 | 1 694 | 10 | 41 |
| Omsättningstillgångar | 9 671 | 6 032 | 6 071 | 2 612 | 3 300 | 1 991 | 250 | 249 |
| Summa tillgångar | 15 760 | 14 793 | 15 045 | 15 480 | 17 317 | 18 495 | 17 102 | 13 295 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 13 942 | 14 604 | 15 064 | 15 942 | 17 586 | 7 997 | 2 806 | 2 769 |
| Eget kapital | 13 678 | 14 062 | 14 723 | 15 184 | 16 663 | 17 705 | 10 981 | 2 926 |
| Justerat eget kapital | 13 678 | 14 062 | 14 723 | 15 184 | 16 663 | 17 705 | 10 981 | 2 926 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 240 | 173 | 0 | 76 |
| Kortfristiga skulder | 2 082 | 731 | 322 | 296 | 414 | 617 | 6 121 | 10 293 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 760 | 14 793 | 15 045 | 15 480 | 17 317 | 18 495 | 17 102 | 13 295 |
| Ställda säkerheter | 300 | 300 | 300 | 300 | 228 | 303 | 161 | 219 |
| Ansvarsförbindelser | 11 230 | 11 230 | 11 925 | 11 925 | 400 | 400 | 12 874 | 13 359 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 873 granskade bolag ligger Buffers Group AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 389 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -93,8 procent, och soliditeten var hög — 86,8 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 48 procent. Sätet finns i Vallentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom hydrauliska och mekaniska produkter, äga och förvalta aktier och andra värde- papper samt fast egendom, samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Hove (f. 1952) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Hällström (f. 1957) Styrelseledamot
- Arne Malm (f. 1952) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-11-04 |
|---|---|
| Bransch | Övrig teknisk konsultverksamhet (SNI 71129) |
| Adress | Box 146, 186 23, Vallentuna Besök: Box 146, Vallentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |