Aktiebolag Vimmerby
Björkbackens Turism Aktiebolag
80 sökningar
25,4 mkr
+4,6 %4,5 %
−2,8 p.e.38,0 %
+1,1 p.e.28
+7,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2000 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 25 378 | 24 273 | 21 455 | 12 900 | 4 857 | 13 839 | 13 390 | 73 003 |
| Rörelseresultat | 1 138 | 1 766 | 1 002 | 546 | −3 178 | 1 383 | 361 | 708 |
| Årets resultat | 471 | 348 | 987 | 367 | −1 019 | 716 | 193 | −2 627 |
| Eget kapital | 11 594 | 11 123 | 12 276 | 11 288 | 10 921 | 11 940 | 8 225 | 15 214 |
| Balansomslutning | 30 514 | 30 138 | 31 696 | 29 048 | 28 794 | 29 194 | 24 677 | 67 708 |
| Anställda | 28 | 26 | 29 | 15 | 11 | 16 | 16 | 104 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2000-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 378 | 24 273 | 21 455 | 12 900 | 4 857 | 13 839 | 13 390 | 73 003 |
| Personalkostnader | 11 436 | 10 785 | 9 331 | 5 402 | 4 087 | 5 180 | 6 159 | 33 534 |
| Av- och nedskrivningar | 1 706 | 1 819 | 1 752 | 1 520 | 1 627 | 1 616 | 1 410 | 6 688 |
| Övriga externa kostnader | 5 798 | 7 353 | 5 575 | 3 781 | 3 754 | 4 025 | 3 630 | 13 069 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 300 | −2 550 | −3 795 | −1 651 | 1 433 | −1 635 | −1 830 | −19 004 |
| Rörelseresultat | 1 138 | 1 766 | 1 002 | 546 | −3 178 | 1 383 | 361 | 708 |
| Ränteintäkter | 339 | 230 | 80 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 734 | 711 | 345 | 277 | 261 | 238 | 232 | 1 931 |
| Resultat efter finansiella poster | 742 | 1 285 | 512 | 268 | −3 437 | 1 146 | 130 | −766 |
| Bokslutsdispositioner | −146 | −845 | 0 | 0 | 1 527 | −305 | 69 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 480 | 99 | 891 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 125 | 92 | 4 | 0 | 0 | 125 | 5 | 1 582 |
| Årets resultat | 471 | 348 | 987 | 367 | −1 019 | 716 | 193 | −2 627 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2000-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 28 196 | 20 502 | 21 335 | 20 933 | 22 411 | 23 441 | 23 490 | 45 638 |
| Varulager | 146 | 140 | 118 | 14 | 20 | 30 | 16 | 5 566 |
| Kortfristiga fordringar | 1 378 | 5 096 | 6 242 | 4 765 | 5 085 | 3 567 | 612 | 14 151 |
| Kassa och bank | 794 | 4 400 | 4 001 | 3 335 | 1 277 | 2 156 | 558 | 2 250 |
| Omsättningstillgångar | 2 319 | 9 636 | 10 361 | 8 114 | 6 383 | 5 753 | 1 186 | 22 070 |
| Summa tillgångar | 30 514 | 30 138 | 31 696 | 29 048 | 28 794 | 29 194 | 24 677 | 67 708 |
| Aktiekapital | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 | 900 |
| Balanserat resultat | 10 043 | 11 195 | 10 209 | 9 841 | 10 860 | 7 144 | 6 952 | 11 309 |
| Eget kapital | 11 594 | 11 123 | 12 276 | 11 288 | 10 921 | 11 940 | 8 225 | 15 214 |
| Justerat eget kapital | 12 381 | 11 794 | 12 276 | 11 288 | 10 921 | 13 152 | 9 195 | 15 214 |
| Obeskattade reserver | 991 | 845 | 0 | 0 | 0 | 1 527 | 1 222 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 233 |
| Långfristiga skulder | 14 286 | 14 786 | 15 286 | 15 786 | 15 836 | 13 511 | 13 811 | 32 902 |
| Kortfristiga skulder | 3 643 | 3 384 | 4 134 | 1 974 | 2 037 | 2 216 | 1 419 | 14 040 |
| Summa eget kapital och skulder | 30 514 | 30 138 | 31 696 | 29 048 | 28 794 | 29 194 | 24 677 | 67 708 |
| Ställda säkerheter | 20 100 | 20 100 | 20 100 | 20 100 | 20 100 | 20 100 | 3 720 | 43 209 |
| Ansvarsförbindelser | 1 500 | 1 500 | 3 000 | 0 | 0 | 3 000 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 14 977 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Björkbackens Turism Aktiebolag bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 25,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,5 procent, och soliditeten var god — 38,0 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 28 personer, med säte i Vimmerby.
Bolaget ska bedriva hotell, stugby, camping, restaurang, badanläggning och kiosk med inriktning på turism och konferenser och därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva verksamhet avseende fastighets- förvaltning, värdepappershandel, fastighetsservice, husbyggnadstjänster, anläggningsarbeten och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mikael Glennfalk (f. 1953) Verkställande direktör
- Mikael Glennfalk (f. 1953) Styrelseledamot
- Helene Glennfalk (f. 1955) Styrelsesuppleant
- Mikael Riberth (f. 1960) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Trummelumme Investing Partner AB (556486-5250) |
|---|---|
| Koncernmoder | Trummelumme Investing Partner AB (556486-5250) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1991-01-03 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Traktorgatan 3, 598 30, Vimmerby Besök: Traktorgatan 3, Vimmerby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0492-15370 |