Aktiebolag Stockholm
Berntson Brands AB
169 sökningar
94,6 mkr
−20,3 %10,6 %
−2,9 p.e.27,4 %
−7,7 p.e.14
+7,7 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 94 591 | 118 681 | 118 261 | 157 269 | 216 018 |
| Rörelseresultat | 10 029 | 15 981 | 14 475 | 28 336 | 26 454 |
| Årets resultat | 12 000 | 8 998 | 10 036 | 20 216 | 18 812 |
| Eget kapital | 17 400 | 25 400 | 16 402 | 26 366 | 20 150 |
| Balansomslutning | 63 398 | 72 171 | 65 162 | 65 902 | 124 404 |
| Anställda | 14 | 13 | 14 | 14 | 18 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2014-12 | 2013-12 | 2012-12 | 2011-12 | 2010-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 94 591 | 118 681 | 118 261 | 157 269 | 216 018 |
| Personalkostnader | 16 096 | 13 315 | 15 436 | 14 163 | 17 369 |
| Av- och nedskrivningar | 112 | 122 | 279 | 122 | 123 |
| Övriga externa kostnader | 10 449 | 12 814 | 10 666 | 20 717 | 22 893 |
| Övriga rörelseposter, netto | −57 905 | −76 449 | −77 405 | −93 931 | −149 179 |
| Rörelseresultat | 10 029 | 15 981 | 14 475 | 28 336 | 26 454 |
| Ränteintäkter | 538 | 64 | 45 | — | — |
| Räntekostnader | 180 | 468 | 814 | 716 | 919 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 634 | 15 578 | 13 707 | 27 621 | 25 536 |
| Bokslutsdispositioner | 3 898 | −3 898 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 3 283 | 2 682 | 3 671 | 7 405 | 6 870 |
| Årets resultat | 12 000 | 8 998 | 10 036 | 20 216 | 18 812 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2014-12 | 2013-12 | 2012-12 | 2011-12 | 2010-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 713 | 139 | 146 | 276 | 398 |
| Varulager | 11 294 | 11 582 | 7 607 | 8 984 | 16 433 |
| Kortfristiga fordringar | 39 585 | 49 999 | 47 564 | 45 603 | 102 111 |
| Kassa och bank | 8 807 | 10 451 | 9 845 | 11 039 | 5 462 |
| Omsättningstillgångar | 59 685 | 72 032 | 65 016 | 65 626 | 124 006 |
| Summa tillgångar | 63 398 | 72 171 | 65 162 | 65 902 | 124 404 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 5 300 | 16 302 | 6 266 | 6 050 | 1 238 |
| Eget kapital | 17 400 | 25 400 | 16 402 | 26 366 | 20 150 |
| Justerat eget kapital | 17 400 | 28 495 | 16 402 | 26 366 | 20 150 |
| Obeskattade reserver | 0 | 3 898 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 44 979 | 42 873 | 48 760 | 39 536 | 104 245 |
| Summa eget kapital och skulder | 63 398 | 72 171 | 65 162 | 65 902 | 124 404 |
| Ställda säkerheter | 35 507 | 39 474 | 39 647 | 38 791 | 83 884 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 098 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Berntson Brands AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 41,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 3,1 procent, och soliditeten var måttlig — 11,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget sakll bedriva import, försäljning, marknadsföring och distribution av alkoholhaltiga drycker inom branschen.
Styrelse & ledning
- Lykke Berntson Wallmark (f. 1990) Verkställande direktör
- Per Wendenfeldt (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Christina Bonrud-Arnesen Körmendi (f. 1963) Styrelseledamot
- Eric Berntson (f. 1957) Styrelseledamot
- Lykke Berntson Wallmark (f. 1990) Styrelsesuppleant
- Anna Andersson (f. 1968) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-01-03 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med drycker (SNI 46340) |
| Adress | Tullvaktsvägen 2, 115 56, Stockholm Besök: Tullvaktsvägen 2, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6100690 |