Aktiebolag Göteborg
Bergfästet Holding AB
918 sökningar
Omsättning 2025
13,8 mkr
+34,8 %Rörelsemarginal
-122,3 %
+65,3 p.e.Soliditet
98,4 %
+31,8 p.e.Anställda
6
−14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 762 | 10 212 | 5 602 | 5 843 | 5 810 |
| Rörelseresultat | −16 833 | −19 159 | −25 972 | −21 856 | −19 305 |
| Årets resultat | 268 301 | 1 408 155 | 80 507 | 82 799 | 20 403 |
| Eget kapital | 2 246 457 | 2 028 156 | 660 001 | 609 494 | 566 695 |
| Balansomslutning | 2 282 237 | 3 044 967 | 1 786 600 | 1 911 891 | 1 730 721 |
| Anställda | 6 | 7 | 8 | 8 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 762 | 10 212 | 5 602 | 5 843 | 5 810 |
| Bruttoresultat | 13 762 | 10 212 | 5 602 | 5 843 | 5 810 |
| Rörelseresultat | −16 833 | −19 159 | −25 972 | −21 856 | −19 305 |
| Ränteintäkter | 65 508 | 85 741 | 61 197 | — | — |
| Räntekostnader | 8 881 | 41 372 | 48 159 | 20 488 | 2 448 |
| Resultat efter finansiella poster | 269 794 | 1 411 615 | 62 066 | 99 614 | 3 |
| Koncernbidrag | −1 287 | −522 | 20 456 | −22 820 | 24 322 |
| Skatt | 206 | 2 938 | 2 015 | −6 005 | 3 922 |
| Årets resultat | 268 301 | 1 408 155 | 80 507 | 82 799 | 20 403 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 138 456 | 134 711 | 238 168 | 235 659 | 276 083 |
| Kortfristiga fordringar | 992 994 | 1 703 608 | 576 175 | 513 849 | 464 888 |
| Kassa och bank | 83 653 | 517 092 | 271 423 | 458 896 | 387 288 |
| Omsättningstillgångar | 2 143 781 | 2 910 256 | 1 548 432 | 1 676 232 | 1 454 638 |
| Summa tillgångar | 2 282 237 | 3 044 967 | 1 786 600 | 1 911 891 | 1 730 721 |
| Aktiekapital | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Balanserat resultat | 1 976 956 | 618 801 | 578 294 | 525 495 | 545 092 |
| Eget kapital | 2 246 457 | 2 028 156 | 660 001 | 609 494 | 566 695 |
| Justerat eget kapital | 2 246 457 | 2 028 156 | 660 001 | 609 494 | 566 695 |
| Avsättningar | 793 | 943 | 776 | 324 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 1 284 | 11 617 | 1 809 |
| Kortfristiga skulder | 34 987 | 1 015 868 | 1 124 539 | 1 290 456 | 1 162 217 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 282 237 | 3 044 967 | 1 786 600 | 1 911 891 | 1 730 721 |
Verksamhet
Bergfästet Holding AB omsatte 13,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 16 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -122,3 procent, och soliditeten var hög — 98,4 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 35 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva kapitalförvaltning och investeringsverksamhet, samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Hans Eliasson (f. 1946) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulf Ragnarsson (f. 1957) Styrelseledamot
- Filippa Wallin (f. 1987) Styrelseledamot
- Erika Hellman (f. 1973) Styrelseledamot
- Lisa Kjellén (f. 1976) Styrelseledamot
- Sture Kullman (f. 1952) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Patrik Eriksson (f. 1972) Extern VD
- Magnus Anderström (f. 1972) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Bergfästet Holding AB (556213-5748) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1981-12-03 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Strandvägen 1, 114 51, Stockholm Besök: Strandvägen 1, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-7016660 |