starkabolag.se

Aktiebolag Västerås

BENNSTRÖMS Solskydd AB

435 sökningar

Omsättning 2025

26,9 mkr

+10,3 %
Rörelsemarginal

1,4 %

−1,6 p.e.
Soliditet

85,3 %

+16,4 p.e.
Anställda

9

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-102024-082023-082022-082021-08
Omsättning26 91224 40829 40431 86628 969
Rörelseresultat3757322 1414 0803 268
Årets resultat16 5881 9242 1693 7053 036
Eget kapital16 8296 5416 8187 6496 444
Balansomslutning20 79211 56713 88114 42213 124
Anställda99101111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-10*2024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning26 91224 40829 40431 86628 969
Personalkostnader8 3186 7967 0127 5206 835
Av- och nedskrivningar2036303132
Övriga externa kostnader4 7814 4044 3654 4764 814
Övriga rörelseposter, netto−13 418−12 440−15 856−15 759−14 020
Rörelseresultat3757322 1414 0803 268
Ränteintäkter1154017——
Räntekostnader2 220123411
Resultat efter finansiella poster16 2282 3322 6564 5773 757
Bokslutsdispositioner650−250000
Skatt291159487872721
Årets resultat16 5881 9242 1693 7053 036

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-10*2024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar1 3033 5103 5513 5513 582
Varulager8275341 5021 2301 389
Kortfristiga fordringar7 2134 9834 9095 6184 265
Kassa och bank11 4492 5403 9194 0233 888
Omsättningstillgångar19 4898 05710 33010 8719 542
Summa tillgångar20 79211 56713 88114 42213 124
Aktiekapital102102102102102
Balanserat resultat1194 4954 5273 8223 286
Eget kapital16 8296 5416 8187 6496 444
Justerat eget kapital17 7427 9708 0498 8807 675
Obeskattade reserver1 1501 8001 5501 5501 550
Långfristiga skulder0001 5462 091
Kortfristiga skulder2 8133 2265 5133 6773 039
Summa eget kapital och skulder20 79211 56713 88114 42213 124
Ställda säkerheter1 0781 0781 230650650
Ansvarsförbindelser02 0872 4403 3943 747

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Med 26,9 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör BENNSTRÖMS Solskydd AB till den övre fjärdedelen bland branschens 277 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på 1,4 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 85,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Västerås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tillverkning, montering och försäljning av solskydd, utföra tjänster som marknadsföring och utvärdering av nya och befintliga produkter inom solskyddsbranschen, tillverkning, montering och försäljning av fasta- och rörliga inbrottsskydd, äga och förvalta fast- och lös egendom, samt köp- och försäljning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är BENNSTRÖMS Solskydd AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av BENNSTRÖMS Solskydd AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller BENNSTRÖMS Solskydd AB (556527-9253)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

BENNSTRÖMS Solskydd AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Koncernmoder BENNSTRÖMS Solskydd AB (556527-9253)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 1995-12-18
Bransch Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier (SNI 13960)
Adress
Gjutjärnsgatan 1, 721 33, Västerås
Besök: Gjutjärnsgatan 1, Västerås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon021-101280