Aktiebolag Stockholm
Balmid AB
170 sökningar
Omsättning 2025
156,3 mkr
+46,7 %Rörelsemarginal
16,0 %
+9,8 p.e.Soliditet
34,2 %
+3,8 p.e.Anställda
16
−5,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 156 335 | 106 560 | 80 056 | 79 546 | 64 641 | 66 088 | 64 325 | 59 735 |
| Rörelseresultat | 25 023 | 6 593 | 5 690 | 4 382 | 1 726 | 1 211 | −10 064 | 2 840 |
| Årets resultat | 9 323 | 3 | 3 538 | 3 129 | 1 020 | 809 | −8 507 | 2 199 |
| Eget kapital | 28 480 | 19 157 | 21 154 | 18 616 | 15 487 | 14 467 | 13 658 | 22 885 |
| Balansomslutning | 83 255 | 62 996 | 58 809 | 68 058 | 60 646 | 55 201 | 60 248 | 59 014 |
| Anställda | 16 | 17 | 17 | 21 | 22 | 44 | 18 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 156 335 | 106 560 | 80 056 | 79 546 | 64 641 | 66 088 | 64 325 | 59 735 |
| Personalkostnader | 12 237 | 11 057 | 9 386 | 10 914 | 10 789 | 13 030 | 11 653 | 9 624 |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 109 | 225 | 112 | 278 | 88 | 87 | 97 |
| Övriga externa kostnader | 28 630 | 21 999 | 16 154 | 20 434 | 14 847 | 13 636 | 23 122 | 13 731 |
| Övriga rörelseposter, netto | −90 322 | −66 802 | −48 601 | −43 704 | −37 001 | −38 123 | −39 527 | −33 443 |
| Rörelseresultat | 25 023 | 6 593 | 5 690 | 4 382 | 1 726 | 1 211 | −10 064 | 2 840 |
| Ränteintäkter | 4 | 36 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 169 | 1 407 | 1 653 | 1 244 | 720 | 783 | 659 | 383 |
| Resultat efter finansiella poster | 23 858 | 5 221 | 4 038 | 3 129 | 1 020 | 809 | −10 598 | 2 432 |
| Bokslutsdispositioner | −4 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 091 | 387 |
| Koncernbidrag | −8 000 | −5 185 | −500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 534 | 33 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 620 |
| Årets resultat | 9 323 | 3 | 3 538 | 3 129 | 1 020 | 809 | −8 507 | 2 199 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 553 | 15 373 | 15 394 | 15 075 | 16 532 | 14 920 | 14 991 | 15 044 |
| Varulager | 25 560 | 26 277 | 24 975 | 23 325 | 23 312 | 22 003 | 21 506 | 20 915 |
| Kortfristiga fordringar | 26 524 | 21 289 | 18 418 | 29 516 | 20 167 | 18 211 | 23 428 | 22 800 |
| Kassa och bank | 15 618 | 57 | 22 | 142 | 634 | 67 | 323 | 255 |
| Omsättningstillgångar | 67 702 | 47 624 | 43 416 | 52 984 | 44 114 | 40 281 | 45 257 | 43 970 |
| Summa tillgångar | 83 255 | 62 996 | 58 809 | 68 058 | 60 646 | 55 201 | 60 248 | 59 014 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 18 857 | 18 854 | 17 316 | 15 187 | 14 167 | 13 358 | 21 865 | 20 386 |
| Eget kapital | 28 480 | 19 157 | 21 154 | 18 616 | 15 487 | 14 467 | 13 658 | 22 885 |
| Justerat eget kapital | 31 656 | 19 157 | 21 154 | 18 616 | 15 487 | 14 467 | 13 658 | 24 545 |
| Obeskattade reserver | 4 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 091 |
| Långfristiga skulder | 13 059 | 25 158 | 17 501 | 33 255 | 25 137 | 24 768 | 35 102 | 22 817 |
| Kortfristiga skulder | 37 716 | 18 681 | 20 154 | 16 187 | 20 022 | 15 966 | 11 488 | 11 221 |
| Summa eget kapital och skulder | 83 255 | 62 996 | 58 809 | 68 058 | 60 646 | 55 201 | 60 248 | 59 014 |
| Ställda säkerheter | 35 000 | 32 500 | 32 500 | 32 500 | 32 500 | 32 500 | 30 000 | 23 000 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Verksamhet
Mätt mot de 589 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Balmid AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 156,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 16,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 34,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 47 procent. Bolaget sysselsatte 16 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremål för bolagets verksamhet är att importera, sälja och mark- nadsföra produkter inom kosmetika- och hårvårdssektorn och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Eric Ridell (f. 1994) Verkställande direktör
Styrelse
- Per Egeberg (f. 1954) Ordförande, Styrelseledamot
- Carl Egeberg (f. 1984) Styrelseledamot
- Eric Ridell (f. 1994) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Pär Ramsten (f. 1984) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Balmid Group AB (556736-3857) |
|---|---|
| Koncernmoder | Balmid Group AB (556736-3857) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-10-18 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450) |
| Adress | Tellusborgsvägen 67B, 126 29, Hägersten Besök: Tellusborgsvägen 67 B, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6413400 |