Aktiebolag Ystad
ASFT Industries AB
463 sökningar
Omsättning 2025
33,5 mkr
+13,8 %Rörelsemarginal
32,2 %
+60,4 p.e.Soliditet
20,4 %
+52,4 p.e.Anställda
13
−27,8 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 33 493 | 29 434 | 33 918 | 26 167 | 28 216 |
| Rörelseresultat | 10 795 | −8 297 | −1 040 | −3 276 | −6 257 |
| Årets resultat | 9 898 | −10 367 | −2 043 | −4 003 | −4 311 |
| Eget kapital | 3 892 | −9 061 | 1 307 | 2 350 | 2 353 |
| Balansomslutning | 19 076 | 28 359 | 25 287 | 30 188 | 29 300 |
| Anställda | 13 | 18 | 14 | 14 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 33 493 | 29 434 | 33 918 | 26 167 | 28 216 |
| Personalkostnader | 10 141 | 12 010 | 8 891 | 8 760 | 9 425 |
| Av- och nedskrivningar | 3 787 | 2 192 | 2 232 | 2 475 | 2 412 |
| Övriga externa kostnader | 4 741 | 5 612 | 5 819 | 8 353 | 10 865 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 029 | −17 917 | −18 016 | −9 855 | −11 771 |
| Rörelseresultat | 10 795 | −8 297 | −1 040 | −3 276 | −6 257 |
| Ränteintäkter | 22 | 8 | 34 | — | — |
| Räntekostnader | 919 | 786 | 1 037 | 728 | 669 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 898 | −9 075 | −2 043 | −4 003 | −6 926 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 500 |
| Skatt | 0 | 1 292 | 0 | 0 | −1 115 |
| Årets resultat | 9 898 | −10 367 | −2 043 | −4 003 | −4 311 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 7 585 | 11 371 | 13 897 | 15 232 | 16 383 |
| Varulager | 6 819 | 12 669 | 9 519 | 12 519 | 10 188 |
| Kortfristiga fordringar | 4 672 | 3 914 | 1 871 | 2 437 | 2 729 |
| Kassa och bank | 0 | 405 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 11 491 | 16 988 | 11 391 | 14 955 | 12 917 |
| Summa tillgångar | 19 076 | 28 359 | 25 287 | 30 188 | 29 300 |
| Aktiekapital | 950 | 950 | 950 | 950 | 950 |
| Balanserat resultat | −10 150 | −935 | −4 707 | −1 465 | 2 369 |
| Eget kapital | 3 892 | −9 061 | 1 307 | 2 350 | 2 353 |
| Justerat eget kapital | 3 892 | −9 061 | 1 307 | 2 350 | 2 353 |
| Avsättningar | 429 | 429 | 429 | 429 | 617 |
| Långfristiga skulder | 7 774 | 10 506 | 5 177 | 5 973 | 6 864 |
| Kortfristiga skulder | 6 981 | 26 485 | 18 374 | 21 436 | 19 466 |
| Summa eget kapital och skulder | 19 076 | 28 359 | 25 287 | 30 188 | 29 300 |
| Ställda säkerheter | 18 300 | 19 506 | 20 235 | 20 362 | 18 687 |
| Ansvarsförbindelser | 3 054 | 0 | 1 000 | 4 000 | 842 |
Verksamhet
ASFT Industries AB omsatte 33,5 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 339 bolag med bokslut. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 32,2 procent, och soliditeten var måttlig — 20,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 13 personer, med säte i Ystad.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tillverkning, försäljning och service av friktionsutrustning för vägar och flygplatser och därmed för- enlig verksamhet, samt försäljning av agenturprodukter inom detta affärsområde och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mirel Bikic (f. 1990) Verkställande direktör
Styrelse
- Mirel Bikic (f. 1990) Styrelseledamot
- Eva Ulrica Graflind (f. 1969) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Linda Sallander (f. 1982) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | SARSYS AB (556557-7854) |
|---|---|
| Koncernmoder | Runway Safe AB (556964-5764) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-10-04 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering (SNI 26510) |
| Adress | Piledalsvägen 51, 271 73, Köpingebro Besök: Piledalsvägen 51, Köpingebro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |