Aktiebolag Stockholm
Art Clinic AB
168 sökningar
Omsättning 2025
353,8 mkr
+8,4 %Rörelsemarginal
-4,6 %
+6,5 p.e.Soliditet
62,0 %
+2,1 p.e.Anställda
157
−4,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 353 784 | 326 222 | 331 130 | 303 774 | 340 922 |
| Rörelseresultat | −16 162 | −36 198 | −37 110 | −30 874 | 4 878 |
| Årets resultat | 9 481 | 0 | 0 | −33 706 | 240 |
| Eget kapital | 111 215 | 98 880 | 18 879 | 18 879 | 26 023 |
| Balansomslutning | 183 978 | 165 018 | 202 024 | 180 918 | 104 943 |
| Anställda | 157 | 164 | 183 | 172 | 177 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 353 784 | 326 222 | 331 130 | 303 774 | 340 922 |
| Personalkostnader | 155 005 | 170 484 | 184 291 | 175 923 | 171 555 |
| Av- och nedskrivningar | 22 483 | 25 704 | 25 728 | 25 415 | 7 793 |
| Övriga externa kostnader | 193 586 | 165 610 | 99 155 | 88 276 | 78 172 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −59 066 | −45 034 | −78 524 |
| Rörelseresultat | −16 162 | −36 198 | −37 110 | −30 874 | 4 878 |
| Ränteintäkter | 862 | 318 | 13 | — | — |
| Räntekostnader | 693 | 5 025 | 5 571 | 6 832 | 342 |
| Resultat efter finansiella poster | −15 993 | −40 905 | −42 668 | −37 706 | 4 536 |
| Bokslutsdispositioner | 5 887 | 0 | 600 | 4 000 | 0 |
| Koncernbidrag | 19 587 | 42 234 | 42 068 | 0 | −4 000 |
| Skatt | 0 | 1 329 | 0 | 0 | 296 |
| Årets resultat | 9 481 | 0 | 0 | −33 706 | 240 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 50 474 | 68 592 | 102 252 | 122 838 | 37 534 |
| Varulager | 6 648 | 7 112 | 7 045 | 7 016 | 6 037 |
| Kortfristiga fordringar | 126 856 | 89 314 | 92 727 | 45 490 | 41 476 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 5 574 | 19 896 |
| Omsättningstillgångar | 133 504 | 96 426 | 99 772 | 58 080 | 67 410 |
| Summa tillgångar | 183 978 | 165 018 | 202 024 | 180 918 | 104 943 |
| Aktiekapital | 315 | 315 | 315 | 315 | 315 |
| Balanserat resultat | 89 269 | 9 269 | 8 975 | 42 130 | 15 328 |
| Eget kapital | 111 215 | 98 880 | 18 879 | 18 879 | 26 023 |
| Justerat eget kapital | 114 069 | 98 880 | 18 879 | 19 355 | 29 675 |
| Obeskattade reserver | 3 594 | 0 | 0 | 600 | 4 600 |
| Avsättningar | 3 328 | 1 474 | 2 107 | 2 117 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 80 198 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 68 695 | 64 664 | 181 038 | 79 124 | 74 320 |
| Summa eget kapital och skulder | 183 978 | 165 018 | 202 024 | 180 918 | 104 943 |
| Ställda säkerheter | 35 790 | 35 790 | 3 506 | 3 506 | 40 634 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 500 |
Verksamhet
Art Clinic AB omsatte 353,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 1 739 bolag med bokslut. Rörelsemarginalen landade på -4,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 62,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 157 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska erbjuda medicinska specialistläkartjänster och hudvård inkluderande laserbehandling samt äga och förvalta fast och lös egendom ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Jens Eriksson (f. 1977) Verkställande direktör
Styrelse
- Jens Eriksson (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Maja Nilsson (f. 1979) Styrelseledamot
- Charlotta Morén (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mikael Sjölander (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Aleris Sjukvård AB (556068-8425) |
|---|---|
| Koncernmoder | TRILERIS MIDCO SARL |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1999-08-06 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221) |
| Adress | Box 6401, 113 82, Stockholm Besök: Box 17, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 010-4998600 |