Aktiebolag Malmö 375 sökningar
AppLogic Sweden AB
Dataprogrammering
139,4 mkr
+20,3 %-100,3 %
−93,7 p.e.-1190,9 %
44
−43,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 139 353 | 115 796 | 177 670 | 167 876 | 104 347 | 155 436 | 164 972 | 145 233 |
| Rörelseresultat | −139 743 | −7 586 | 55 562 | 28 601 | −17 010 | 12 795 | 10 050 | 24 630 |
| Årets resultat | −172 537 | 7 234 | 8 461 | 10 931 | 6 931 | 8 662 | 12 616 | 29 218 |
| Eget kapital | −148 629 | 23 908 | 16 674 | 38 219 | 27 288 | 153 358 | 144 696 | 30 340 |
| Balansomslutning | 12 480 | 160 582 | 171 228 | 220 874 | 236 927 | 386 059 | 417 823 | 111 515 |
| Anställda | 44 | 78 | 82 | 78 | 85 | 91 | 95 | 59 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2012-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 139 353 | 115 796 | 177 670 | 167 876 | 104 347 | 155 436 | 164 972 | 145 233 |
| Personalkostnader | 89 856 | 104 544 | 100 588 | 109 883 | 90 812 | 89 781 | 95 124 | 54 590 |
| Av- och nedskrivningar | 1 398 | 3 328 | 5 491 | 8 818 | 11 511 | 12 254 | 12 538 | 3 694 |
| Övriga externa kostnader | 187 795 | 15 464 | 16 030 | 19 502 | 16 236 | 35 728 | 36 842 | 26 814 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −1 072 | −2 798 | −4 878 | −10 418 | −35 505 |
| Rörelseresultat | −139 743 | −7 586 | 55 562 | 28 601 | −17 010 | 12 795 | 10 050 | 24 630 |
| Ränteintäkter | 749 | 13 272 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 30 935 | 0 | 46 296 | 18 159 | 0 | 3 935 | 7 | 318 |
| Resultat efter finansiella poster | −169 928 | 7 957 | 9 286 | 10 458 | 7 357 | 10 851 | 17 042 | 26 428 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 1 978 | 903 | 2 939 | 1 511 | 614 | −674 | 0 |
| Skatt | 2 609 | 2 700 | 1 729 | 2 466 | 1 937 | 2 803 | 3 753 | −4 259 |
| Årets resultat | −172 537 | 7 234 | 8 461 | 10 931 | 6 931 | 8 662 | 12 616 | 29 218 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2012-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 721 | 2 997 | 8 013 | 11 979 | 19 678 | 135 132 | 152 852 | 22 219 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 550 | 3 363 |
| Kortfristiga fordringar | 5 301 | 152 165 | 158 972 | 200 180 | 174 157 | 237 245 | 263 476 | 47 976 |
| Kassa och bank | 5 458 | 5 420 | 4 243 | 8 715 | 43 093 | 13 681 | 946 | 37 957 |
| Omsättningstillgångar | 10 759 | 157 585 | 163 214 | 208 895 | 217 249 | 250 928 | 264 971 | 89 296 |
| Summa tillgångar | 12 480 | 160 582 | 171 228 | 220 874 | 236 927 | 386 059 | 417 823 | 111 515 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 23 788 | 16 554 | 8 093 | 27 168 | 20 237 | 144 576 | 131 960 | 1 002 |
| Eget kapital | −148 629 | 23 908 | 16 674 | 38 219 | 27 288 | 153 358 | 144 696 | 30 340 |
| Justerat eget kapital | −148 629 | 23 908 | 18 245 | 40 507 | 31 909 | 159 179 | 151 004 | 30 340 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 1 978 | 2 881 | 5 820 | 7 331 | 7 945 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 1 049 | 2 161 | 1 381 | 24 605 | 11 979 |
| Kortfristiga skulder | 161 109 | 136 674 | 152 576 | 178 725 | 201 658 | 223 989 | 240 577 | 68 317 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 480 | 160 582 | 171 228 | 220 874 | 236 927 | 386 059 | 417 823 | 111 515 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 606 bolag som granskas inom samma bransch hamnar AppLogic Sweden AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 139,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -100,3 procent, och soliditeten var låg — -1190,9 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 44 personer, med säte i Malmö.
Bolaget skall, inom telecomområdet, utföra programmering, sälja samt marknadsföra mjukvara, bedriva handel med hårdvara, bedriva utbildningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva handel med aktier och andra värdepapper samt förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Misty Kawecki (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Alexander Haväng (f. 1978) Styrelseledamot
- Yvonne Bell (f. 1970) Styrelsesuppleant
- Christer Andersson (f. 1965) Revisor
Koncern
| Moderbolag | SANDVINE HOLDING (UK) LTD |
|---|---|
| Koncernmoder | SANDVINE HOLDING (UK) LTD |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2000-08-29 |
|---|---|
| Adress | Neptunigatan 1, 211 20, Malmö Besök: Neptunigatan 1, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 0340-483800 |