Aktiebolag Sundsvall 15 sökningar
APMplåt AB
Takarbeten av plåt
3,4 mkr
+9,4 %8,5 %
+13,8 p.e.25,2 %
+34,4 p.e.2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 406 | 3 114 | 3 397 |
| Rörelseresultat | 291 | −165 | 111 |
| Årets resultat | 233 | −169 | 85 |
| Eget kapital | 174 | −59 | 110 |
| Balansomslutning | 691 | 637 | 496 |
| Anställda | 2 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 406 | 3 114 | 3 397 |
| Personalkostnader | 1 411 | 1 467 | 1 533 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 13 | 13 |
| Övriga externa kostnader | 601 | 696 | 659 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 084 | −1 103 | −1 081 |
| Rörelseresultat | 291 | −165 | 111 |
| Räntekostnader | 7 | 3 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 284 | −169 | 108 |
| Skatt | 51 | 0 | 23 |
| Årets resultat | 233 | −169 | 85 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 79 | 38 | 50 |
| Kortfristiga fordringar | 477 | 584 | 135 |
| Kassa och bank | 135 | 15 | 311 |
| Omsättningstillgångar | 612 | 599 | 445 |
| Summa tillgångar | 691 | 637 | 496 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −84 | 85 | 0 |
| Eget kapital | 174 | −59 | 110 |
| Justerat eget kapital | 174 | −59 | 110 |
| Långfristiga skulder | 87 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 430 | 696 | 386 |
| Summa eget kapital och skulder | 691 | 637 | 496 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 652 granskade bolag ligger APMplåt AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 25,2 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Sundsvall.
Bolaget ska bedriva leverans och montering av plåt, takläggning samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Kent Ulin (f. 1974) Styrelseledamot
- Malin Jonsson (f. 1974) Styrelsesuppleant
- Magnus Lundberg (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-06-15 |
|---|---|
| Adress | Hermelinvägen 4, 862 32, Kvissleby Besök: Hermelinvägen 4, Kvissleby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |