Aktiebolag Tranås
ANDAC Holding AB
64 sökningar
Omsättning 2024
186,3 mkr
+8,1 %Rörelsemarginal
5,0 %
+1,0 p.e.Soliditet
51,0 %
+4,8 p.e.Anställda
97
+4,3 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 186 290 | 172 393 | 171 722 | 156 375 |
| Rörelseresultat | 9 259 | 6 888 | 11 201 | 24 221 |
| Årets resultat | 7 258 | 5 306 | 8 655 | 18 851 |
| Eget kapital | 25 660 | 22 399 | 22 093 | 18 951 |
| Balansomslutning | 50 348 | 48 518 | 55 626 | 49 595 |
| Anställda | 97 | 93 | 94 | 82 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 186 290 | 172 393 | 171 722 | 156 375 |
| Personalkostnader | 76 335 | 68 800 | 66 412 | 56 128 |
| Av- och nedskrivningar | 2 431 | 2 524 | 2 629 | 2 183 |
| Övriga externa kostnader | 52 747 | 45 154 | 44 585 | 36 200 |
| Övriga rörelseposter, netto | −45 518 | −49 027 | −46 895 | −37 643 |
| Rörelseresultat | 9 259 | 6 888 | 11 201 | 24 221 |
| Ränteintäkter | 232 | 3 | 0 | — |
| Räntekostnader | 59 | 52 | 10 | 21 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 433 | 6 839 | 11 191 | 24 253 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −1 533 | 0 | 0 |
| Skatt | 2 176 | 0 | 2 536 | 5 402 |
| Årets resultat | 7 258 | 5 306 | 8 655 | 18 851 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 055 | 7 323 | 10 119 | 11 146 |
| Kortfristiga fordringar | 30 843 | 28 087 | 27 542 | 22 355 |
| Kassa och bank | 14 450 | 13 108 | 17 965 | 16 094 |
| Omsättningstillgångar | 45 293 | 41 195 | 45 507 | 38 449 |
| Summa tillgångar | 50 348 | 48 518 | 55 626 | 49 595 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 18 302 | 16 993 | 13 338 | 0 |
| Eget kapital | 25 660 | 22 399 | 22 093 | 18 951 |
| Justerat eget kapital | 25 660 | 22 399 | 22 093 | 18 951 |
| Avsättningar | 475 | 908 | 1 300 | 1 666 |
| Långfristiga skulder | 0 | 8 020 | 13 020 | 9 993 |
| Kortfristiga skulder | 24 197 | 17 172 | 19 193 | 18 964 |
| Summa eget kapital och skulder | 50 348 | 48 518 | 55 626 | 49 595 |
| Ställda säkerheter | 11 000 | 11 000 | 6 250 | 6 250 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Äga och förvalta aktier i företag verksamma inom främst utbildningssektorn. Förvalta likvida medel genom att bedriva kapitalverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Teresa Enander (f. 1979) Ordförande, Styrelseledamot
- Erik Bodén (f. 1965) Styrelseledamot
- David Leander (f. 1988) Styrelseledamot
- Erik Runo Lundström (f. 1965) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Mattias Lind Magg (f. 1973) Extern VD
- Harald Jagner (f. 1971) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | ANDAC Holding AB (559253-6030) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-04-24 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Hamnparken 2, 573 35, Tranås Besök: Hamnparken 2, Tranås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |