Aktiebolag Stockholm
Altra Sämjan 2 AB
68 sökningar
Omsättning 2025
8 mkr
+3,4 %Rörelsemarginal
43,3 %
−0,2 p.e.Soliditet
0,3 %
+0,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 043 | 7 782 | 6 960 | 6 866 | 6 856 |
| Rörelseresultat | 3 480 | 3 384 | 2 614 | 2 535 | 2 933 |
| Årets resultat | −2 058 | −2 652 | −2 250 | −875 | −50 |
| Eget kapital | 186 | 144 | 146 | 146 | 71 |
| Balansomslutning | 61 153 | 60 697 | 61 050 | 60 418 | 60 560 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 043 | 7 782 | 6 960 | 6 866 | 6 856 |
| Av- och nedskrivningar | 743 | 716 | 683 | 674 | 628 |
| Övriga externa kostnader | 3 820 | 3 682 | 3 663 | 3 657 | 3 330 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 35 |
| Rörelseresultat | 3 480 | 3 384 | 2 614 | 2 535 | 2 933 |
| Ränteintäkter | 3 | 4 | 10 | — | — |
| Räntekostnader | 2 324 | 3 070 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 159 | 318 | −296 | 1 315 | 2 374 |
| Koncernbidrag | −3 057 | −2 848 | −2 065 | −2 103 | −2 396 |
| Skatt | 160 | 122 | −111 | 87 | 28 |
| Årets resultat | −2 058 | −2 652 | −2 250 | −875 | −50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 59 681 | 60 354 | 60 779 | 60 108 | 60 490 |
| Kortfristiga fordringar | 1 472 | 343 | 271 | 310 | 70 |
| Omsättningstillgångar | 1 472 | 343 | 271 | 310 | 70 |
| Summa tillgångar | 61 153 | 60 697 | 61 050 | 60 418 | 60 560 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 44 | 46 | 46 | −29 | 21 |
| Eget kapital | 186 | 144 | 146 | 146 | 71 |
| Justerat eget kapital | 186 | 144 | 146 | 146 | 71 |
| Avsättningar | 466 | 305 | 184 | 294 | 180 |
| Långfristiga skulder | 48 605 | 48 605 | 48 605 | 48 605 | 37 168 |
| Kortfristiga skulder | 11 896 | 11 643 | 12 115 | 11 373 | 23 141 |
| Summa eget kapital och skulder | 61 153 | 60 697 | 61 050 | 60 418 | 60 560 |
| Ställda säkerheter | 36 938 | 36 938 | 36 938 | 36 938 | 36 938 |
Verksamhet
Altra Sämjan 2 AB omsatte 8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 43,3 procent, och soliditeten var låg — 0,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 3 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall, direkt eller indirekt, äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carl Johan Hugner (f. 1985) Styrelseledamot
- Linn Ejderhamn (f. 1986) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Thomas Käll (f. 1980) Extern firmatecknare
- Kristian Pamp (f. 1982) Extern firmatecknare
- Ida Fransson (f. 1984) Extern firmatecknare
- Henrik Brorsson (f. 1991) Huvudansvarig revisor
- Johan Ejerhed (f. 1976) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Altra SveaReal AB (556736-5415) |
|---|---|
| Koncernmoder | Altra Fastigheter AB (559131-0833) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-11-13 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 3185, 103 63, Stockholm Besök: Box 3185, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |