Aktiebolag Stockholm
Altra Flundran 4 AB
62 sökningar
Omsättning 2025
4,9 mkr
−22,8 %Rörelsemarginal
35,9 %
−21,0 p.e.Soliditet
1,5 %
−2,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 864 | 6 303 | 5 862 | 5 007 | 5 331 |
| Rörelseresultat | 1 744 | 3 581 | 3 478 | 2 576 | 3 007 |
| Årets resultat | −971 | −995 | −1 135 | 622 | 1 962 |
| Eget kapital | 745 | 1 717 | 2 712 | 3 847 | 3 225 |
| Balansomslutning | 49 035 | 48 685 | 46 599 | 43 612 | 39 759 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 864 | 6 303 | 5 862 | 5 007 | 5 331 |
| Av- och nedskrivningar | 825 | 824 | 780 | 751 | 751 |
| Övriga externa kostnader | 2 295 | 1 902 | 1 605 | 1 680 | 1 573 |
| Rörelseresultat | 1 744 | 3 581 | 3 478 | 2 576 | 3 007 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 1 493 | 1 977 | 0 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 253 | 1 604 | 1 602 | 1 700 | 2 616 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 261 | −261 | 0 |
| Koncernbidrag | −1 141 | −2 547 | −2 913 | −584 | −739 |
| Skatt | 83 | 52 | 85 | 233 | −85 |
| Årets resultat | −971 | −995 | −1 135 | 622 | 1 962 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 37 579 | 38 017 | 38 841 | 39 238 | 39 686 |
| Kortfristiga fordringar | 11 456 | 10 668 | 7 758 | 4 374 | 73 |
| Omsättningstillgångar | 11 456 | 10 668 | 7 758 | 4 374 | 73 |
| Summa tillgångar | 49 035 | 48 685 | 46 599 | 43 612 | 39 759 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 616 | 2 612 | 3 747 | 3 125 | 1 163 |
| Eget kapital | 745 | 1 717 | 2 712 | 3 847 | 3 225 |
| Justerat eget kapital | 745 | 1 717 | 2 712 | 4 054 | 3 225 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 261 | 0 |
| Avsättningar | 893 | 811 | 759 | 674 | 603 |
| Långfristiga skulder | 31 080 | 31 080 | 31 080 | 31 080 | 25 740 |
| Kortfristiga skulder | 16 317 | 15 077 | 12 048 | 7 750 | 10 191 |
| Summa eget kapital och skulder | 49 035 | 48 685 | 46 599 | 43 612 | 39 759 |
| Ställda säkerheter | 31 080 | 31 080 | 31 080 | 31 080 | 25 740 |
Verksamhet
Altra Flundran 4 AB omsatte 4,9 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 35,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 1,5 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 23 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall, direkt eller indirekt, äga och förvalta fastigheter samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carl Johan Hugner (f. 1985) Styrelseledamot
- Linn Ejderhamn (f. 1986) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Kristian Pamp (f. 1982) Extern firmatecknare
- Ida Fransson (f. 1984) Extern firmatecknare
- Thomas Käll (f. 1980) Extern firmatecknare
- Marc Karlsson (f. 1980) Huvudansvarig revisor
- Johan Ejerhed (f. 1976) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Altra Wera HoldCo 1 AB (559132-9734) |
|---|---|
| Koncernmoder | Altra Fastigheter AB (559131-0833) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2006-10-18 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Box 3185, 103 63, Stockholm Besök: Box 3185, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |