Aktiebolag Stockholm
Almfast AB
219 sökningar
Omsättning 2025
10,7 mkr
+3,9 %Rörelsemarginal
38,6 %
+6,7 p.e.Soliditet
42,2 %
+1,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 650 | 10 250 | 10 374 | 9 200 | 9 008 |
| Rörelseresultat | 4 113 | 3 268 | 4 746 | 3 712 | 1 140 |
| Årets resultat | 1 507 | 890 | 8 854 | 1 398 | 87 |
| Eget kapital | 30 122 | 28 614 | 27 724 | 25 370 | 23 972 |
| Balansomslutning | 71 449 | 70 030 | 71 169 | 69 422 | 70 662 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 650 | 10 250 | 10 374 | 9 200 | 9 008 |
| Personalkostnader | 1 518 | 1 484 | 1 517 | 1 244 | 775 |
| Av- och nedskrivningar | 1 183 | 1 183 | 1 183 | 1 174 | 1 174 |
| Övriga externa kostnader | 3 811 | 4 317 | 2 942 | 3 071 | 5 918 |
| Rörelseresultat | 4 113 | 3 268 | 4 746 | 3 712 | 1 140 |
| Ränteintäkter | 153 | 123 | 227 | — | — |
| Räntekostnader | 2 172 | 2 120 | 1 963 | 865 | 370 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 155 | 1 271 | 10 010 | 2 864 | 770 |
| Koncernbidrag | 0 | −50 | −650 | −1 100 | −658 |
| Skatt | 648 | 331 | 506 | 365 | 25 |
| Årets resultat | 1 507 | 890 | 8 854 | 1 398 | 87 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 54 940 | 56 123 | 57 306 | 59 095 | 59 874 |
| Kortfristiga fordringar | 11 366 | 8 690 | 4 643 | 4 778 | 5 557 |
| Kassa och bank | 1 429 | 563 | 7 266 | 3 595 | 5 231 |
| Omsättningstillgångar | 16 509 | 13 908 | 13 864 | 10 327 | 10 788 |
| Summa tillgångar | 71 449 | 70 030 | 71 169 | 69 422 | 70 662 |
| Aktiekapital | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 1 100 |
| Balanserat resultat | 27 295 | 26 404 | 17 550 | 22 652 | 22 565 |
| Eget kapital | 30 122 | 28 614 | 27 724 | 25 370 | 23 972 |
| Justerat eget kapital | 30 122 | 28 614 | 27 724 | 25 370 | 23 972 |
| Långfristiga skulder | 35 705 | 37 233 | 38 761 | 40 289 | 41 816 |
| Kortfristiga skulder | 5 622 | 4 183 | 4 684 | 3 763 | 4 874 |
| Summa eget kapital och skulder | 71 449 | 70 030 | 71 169 | 69 422 | 70 662 |
| Ställda säkerheter | 59 487 | 59 487 | 59 487 | 59 487 | 59 487 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Almfast AB 10,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 829 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 38,6 procent, och soliditeten var god — 42,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet skall vara att utföra måleritjänster och därmed förenlig verksamhet, att förvalta och driva handel med fastigheter ävensom bedriva handel med penningmarknadsinstrument, obligationer, aktier, optioner och terminer samt annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Lars Bo Valdemar Andersson (f. 1947) Ordförande, Styrelseledamot
- Carl Johan Hjalmar Andersson (f. 1980) Styrelseledamot
- Fredrik Andersson (f. 1970) Styrelseledamot
- Daniel Andersson (f. 1973) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Camilla Nilsson (f. 1973) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Almfast AB (556182-5851) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1973-07-19 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Ranhammarsvägen 9, 168 67, Bromma Besök: Ranhammarsvägen 9, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7047580 |