Aktiebolag Nässjö
Älgaryd Holding AB
124 sökningar
Omsättning 2025
147,8 mkr
−0,1 %Rörelsemarginal
11,8 %
+0,4 p.e.Soliditet
54,5 %
+3,7 p.e.Anställda
35
+20,7 %Koncernens bokslut
Koncernredovisningen är en egen serie — växla till Aktiebolaget ovan för bolagets egna bokslut.
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 147 751 | 147 879 | 126 548 | 109 168 | 100 387 | 106 772 |
| Rörelseresultat | 17 381 | 16 825 | 13 569 | 12 383 | 8 079 | 10 919 |
| Årets resultat | 12 456 | 14 460 | 10 433 | 9 806 | 5 894 | 8 500 |
| Eget kapital | 73 987 | 65 222 | 54 682 | 46 407 | 37 997 | 33 158 |
| Balansomslutning | 135 848 | 128 521 | 116 310 | 105 280 | 86 153 | 80 412 |
| Anställda | 35 | 29 | 29 | 29 | 30 | 30 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 147 751 | 147 879 | 126 548 | 109 168 | 100 387 | 106 772 |
| Personalkostnader | 25 113 | 23 614 | 21 276 | 20 749 | 19 179 | 17 853 |
| Av- och nedskrivningar | 12 097 | 8 309 | 9 720 | 7 016 | 6 442 | 5 227 |
| Övriga externa kostnader | 22 492 | 18 353 | 29 527 | 27 310 | 22 508 | 21 542 |
| Övriga rörelseposter, netto | −70 668 | −80 778 | −52 456 | −41 710 | −44 179 | −51 231 |
| Rörelseresultat | 17 381 | 16 825 | 13 569 | 12 383 | 8 079 | 10 919 |
| Ränteintäkter | 376 | 695 | 182 | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 555 | 1 024 | 1 186 | 663 | 759 | 710 |
| Resultat efter finansiella poster | 16 202 | 17 952 | 13 005 | 12 269 | 7 476 | 10 633 |
| Skatt | 3 746 | 3 492 | 2 572 | 2 463 | 1 582 | 2 133 |
| Årets resultat | 12 456 | 14 460 | 10 433 | 9 806 | 5 894 | 8 500 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 63 790 | 61 874 | 48 713 | 52 613 | 42 807 | 39 772 |
| Varulager | 21 375 | 14 817 | 14 001 | 11 815 | 10 531 | 9 288 |
| Kortfristiga fordringar | 26 781 | 26 896 | 22 537 | 23 927 | 17 450 | 17 579 |
| Kassa och bank | 23 902 | 24 934 | 31 059 | 16 925 | 15 365 | 13 773 |
| Omsättningstillgångar | 72 058 | 66 647 | 67 597 | 52 667 | 43 346 | 40 640 |
| Summa tillgångar | 135 848 | 128 521 | 116 310 | 105 280 | 86 153 | 80 412 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 61 481 | 50 712 | 44 199 | 36 551 | 32 053 | 24 608 |
| Eget kapital | 73 987 | 65 222 | 54 682 | 46 407 | 37 997 | 33 158 |
| Justerat eget kapital | 73 987 | 65 222 | 54 682 | 46 407 | 37 997 | 33 158 |
| Avsättningar | 6 577 | 5 796 | 4 771 | 4 225 | 3 951 | 4 353 |
| Långfristiga skulder | 19 446 | 19 106 | 19 334 | 22 278 | 17 896 | 14 763 |
| Kortfristiga skulder | 27 890 | 27 266 | 27 818 | 24 191 | 18 902 | 21 045 |
| Summa eget kapital och skulder | 135 848 | 128 521 | 116 310 | 105 280 | 86 153 | 80 412 |
| Ställda säkerheter | 35 519 | 41 968 | 35 303 | 48 528 | 40 679 | 0 |
Verksamhet
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Andersson (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Alf Rune Andersson (f. 1953) Styrelseledamot
- Olivia Andersson (f. 2005) Styrelseledamot
- Marlena Teresa Zacharzewska (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Johan Lagerqvist (f. 1986) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Älgaryd Holding AB (556838-7525) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-01-18 |
|---|---|
| Bransch | Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212) |
| Adress | Stolpen 4, 571 69, Malmbäck Besök: Stolpen 4, Malmbäck |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |