Aktiebolag Lund
A Society AB
330 sökningar
Omsättning 2024
2 mdkr
+6,3 %Rörelsemarginal
3,7 %
+0,4 p.e.Soliditet
11,6 %
+3,0 p.e.Anställda
50
−12,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 967 094 | 1 851 099 | 1 751 743 | 1 576 293 | 1 481 401 | 1 473 181 | 842 210 | 593 859 |
| Rörelseresultat | 73 654 | 61 808 | 51 823 | 38 042 | 51 160 | 25 183 | 18 647 | 10 437 |
| Årets resultat | −1 132 | −1 761 | 28 192 | −225 | −77 | −245 | 9 838 | 8 394 |
| Eget kapital | 71 343 | 53 238 | 41 519 | 51 579 | 20 179 | 20 255 | 37 241 | 22 742 |
| Balansomslutning | 617 226 | 620 142 | 554 619 | 485 495 | 423 539 | 422 400 | 297 346 | 195 506 |
| Anställda | 50 | 57 | 54 | 46 | 47 | 48 | 34 | 42 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2016-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 967 094 | 1 851 099 | 1 751 743 | 1 576 293 | 1 481 401 | 1 473 181 | 842 210 | 593 859 |
| Personalkostnader | 74 557 | 80 196 | 72 669 | 59 026 | 56 959 | 57 013 | 40 069 | 27 632 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 832 | 1 249 | 1 254 | 1 107 | 5 367 | 627 | 325 |
| Övriga externa kostnader | 1 817 888 | 23 579 | 19 470 | 1 477 864 | 1 371 525 | 1 384 542 | 782 505 | 555 144 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 684 684 | −1 606 532 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 73 654 | 61 808 | 51 823 | 38 042 | 51 160 | 25 183 | 18 647 | 10 437 |
| Ränteintäkter | 7 600 | 5 285 | 6 645 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 4 569 | 8 173 | 2 249 | 1 956 | 1 195 | 1 703 | 265 | 2 465 |
| Resultat efter finansiella poster | 76 684 | 58 920 | 56 219 | 39 606 | 52 480 | 24 365 | 29 290 | 10 070 |
| Bokslutsdispositioner | 6 301 | 1 807 | −11 148 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | −84 108 | −62 159 | −9 438 | −39 831 | −52 557 | −24 550 | −19 452 | 0 |
| Skatt | 9 | 329 | 7 441 | 0 | 0 | 60 | 0 | 1 677 |
| Årets resultat | −1 132 | −1 761 | 28 192 | −225 | −77 | −245 | 9 838 | 8 394 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 | 2016-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 021 | 16 453 | 5 782 | 17 994 | 18 209 | 37 126 | 52 919 | 407 |
| Kortfristiga fordringar | 616 205 | 603 689 | 548 837 | 467 501 | 405 330 | 385 274 | 244 427 | 158 489 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 36 610 |
| Omsättningstillgångar | 616 205 | 603 689 | 548 837 | 467 501 | 405 330 | 385 274 | 244 427 | 195 099 |
| Summa tillgångar | 617 226 | 620 142 | 554 619 | 485 495 | 423 539 | 422 400 | 297 346 | 195 506 |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Balanserat resultat | 193 | 49 879 | 109 | 15 058 | 15 136 | 15 380 | 22 283 | 9 228 |
| Eget kapital | 71 343 | 53 238 | 41 519 | 51 579 | 20 179 | 20 255 | 37 241 | 22 742 |
| Justerat eget kapital | 81 316 | 68 214 | 57 930 | 59 139 | 27 739 | 27 815 | 40 283 | 22 742 |
| Obeskattade reserver | 12 561 | 18 862 | 20 669 | 9 521 | 9 521 | 9 521 | 3 831 | 0 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8 724 | 635 |
| Kortfristiga skulder | 533 322 | 548 042 | 492 431 | 424 395 | 393 839 | 392 624 | 247 550 | 172 129 |
| Summa eget kapital och skulder | 617 226 | 620 142 | 554 619 | 485 495 | 423 539 | 422 400 | 297 346 | 195 506 |
| Ställda säkerheter | 18 400 | 1 400 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18 500 |
| Ansvarsförbindelser | 7 000 | 7 000 | 4 500 | 4 500 | 0 | 4 500 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 423 granskade bolag ligger A Society AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 2 miljarder kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 3,7 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 11,6 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Bolaget sysselsatte 50 personer och har sitt säte i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall direkt eller indirekt bedriva handel, utveckling och utbildning med information och informationssystem ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Martin Hansson (f. 1968) Ordförande, Styrelseledamot
- Lars Kry (f. 1969) Styrelseledamot
- Lina Hiller (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Jeanette Rumenius (f. 1979) Extern VD
- Kristina Winther (f. 1986) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Danir Resources AB (559110-7346) |
|---|---|
| Koncernmoder | Danir Development AB (556576-7208) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1982-11-04 |
|---|---|
| Bransch | Arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100) |
| Adress | Mobilvägen 10, 223 62, Lund Besök: Mobilvägen 10, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-6116600 |