Aktiebolag Stockholm
Zynergia AB
Redovisning och bokföring, skatterådgivning
85 sökningar
Omsättning 2025
805 tkr
−8,3 %Rörelsemarginal
56,9 %
+6,2 p.e.Soliditet
65,9 %
+1,2 p.e.Anställda
2
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 805 | 878 | 969 | 808 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 458 | 445 | 560 | 404 | −7 | −7 | −6 |
| Årets resultat | 217 | 318 | 368 | 3 177 | 892 | 1 274 | 706 |
| Eget kapital | 2 702 | 2 485 | 2 991 | 3 323 | 1 045 | 1 453 | 879 |
| Balansomslutning | 4 098 | 3 840 | 4 018 | 4 327 | 2 146 | 2 510 | 1 669 |
| Anställda | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 805 | 878 | 969 | 808 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 127 | 146 | 106 | 51 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 125 | 46 | 46 | 46 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 262 | 239 | 256 | 307 | 7 | 7 | 6 |
| Övriga rörelseposter, netto | 167 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 458 | 445 | 560 | 404 | −7 | −7 | −6 |
| Ränteintäkter | 44 | 40 | 35 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 503 | 485 | 595 | 3 281 | −4 | −6 | −4 |
| Bokslutsdispositioner | −192 | −61 | −110 | 0 | 0 | −49 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 140 | 1 680 | 910 |
| Skatt | 93 | 106 | 117 | 104 | 244 | 351 | 200 |
| Årets resultat | 217 | 318 | 368 | 3 177 | 892 | 1 274 | 706 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 051 | 2 978 | 3 274 | 3 471 | 440 | 440 | 440 |
| Kortfristiga fordringar | 125 | 242 | 453 | 320 | 1 442 | 962 | 892 |
| Kassa och bank | 922 | 620 | 291 | 536 | 264 | 1 108 | 337 |
| Omsättningstillgångar | 1 047 | 862 | 743 | 857 | 1 706 | 2 070 | 1 229 |
| Summa tillgångar | 4 098 | 3 840 | 4 018 | 4 327 | 2 146 | 2 510 | 1 669 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 385 | 2 067 | 2 523 | 46 | 53 | 79 | 73 |
| Eget kapital | 2 702 | 2 485 | 2 991 | 3 323 | 1 045 | 1 453 | 879 |
| Justerat eget kapital | 3 653 | 3 284 | 3 475 | 3 720 | 1 442 | 1 850 | 1 237 |
| Obeskattade reserver | 1 198 | 1 006 | 610 | 500 | 500 | 500 | 451 |
| Kortfristiga skulder | 198 | 349 | 417 | 504 | 601 | 557 | 339 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 098 | 3 840 | 4 018 | 4 327 | 2 146 | 2 510 | 1 669 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 462 | 462 | 462 | 462 | 462 | 462 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 126 granskade bolag ligger Zynergia AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 805 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 56,9 procent, och soliditeten var hög — 65,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva redovisningsbyrå och därmed jämförliga verk- samheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ulla Christina Adolfsson (f. 1955) Ordförande, Styrelseledamot
- Kari Langenoja (f. 1953) Styrelseledamot
- Jenny Rosengren (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-11-11 |
|---|---|
| Adress | Enhagsslingan 1B, 187 40, Täby Besök: Enhagsslingan 1 B, Täby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-58026200 |