Aktiebolag Stockholm
Zpinach Studios AB
54 sökningar
4 mkr
−30,5 %-3,2 %
−5,1 p.e.99,4 %
+0,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 018 | 5 783 | 3 789 | 3 132 | 5 466 | 3 269 | 3 350 | 979 |
| Rörelseresultat | −127 | 112 | −132 | −93 | 10 | 217 | 139 | 70 |
| Årets resultat | −127 | 112 | −132 | −93 | 7 | 192 | 99 | 53 |
| Eget kapital | 162 | 289 | 176 | 308 | 401 | 394 | 202 | 103 |
| Balansomslutning | 163 | 291 | 184 | 772 | 1 216 | 804 | 764 | 310 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 018 | 5 783 | 3 789 | 3 132 | 5 466 | 3 269 | 3 350 | 979 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 16 | 17 | 88 | 0 | 702 | 103 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 3 | 4 | 4 | 1 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 4 145 | 5 671 | 1 935 | 1 475 | 2 290 | 1 037 | 986 | 803 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −1 970 | −1 730 | −3 074 | −2 011 | −1 522 | — |
| Rörelseresultat | −127 | 112 | −132 | −93 | 10 | 217 | 139 | 70 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −127 | 112 | −132 | −93 | 9 | 244 | 139 | 70 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 52 | 40 | 17 |
| Årets resultat | −127 | 112 | −132 | −93 | 7 | 192 | 99 | 53 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 7 | 10 | 8 |
| Kortfristiga fordringar | 136 | 269 | 164 | 398 | 654 | 703 | 415 | 146 |
| Kassa och bank | 27 | 22 | 20 | 374 | 559 | 94 | 339 | 156 |
| Omsättningstillgångar | 163 | 291 | 184 | 772 | 1 213 | 798 | 754 | 303 |
| Summa tillgångar | 163 | 291 | 184 | 772 | 1 216 | 804 | 764 | 310 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 239 | 127 | 258 | 351 | 344 | 152 | 53 | 0 |
| Eget kapital | 162 | 289 | 176 | 308 | 401 | 394 | 202 | 103 |
| Justerat eget kapital | 162 | 289 | 176 | 308 | 401 | 394 | 202 | 103 |
| Kortfristiga skulder | 1 | 2 | 8 | 464 | 815 | 410 | 562 | 207 |
| Summa eget kapital och skulder | 163 | 291 | 184 | 772 | 1 216 | 804 | 764 | 310 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 407 granskade bolag ligger Zpinach Studios AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -3,2 procent, och soliditeten var hög — 99,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 31 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget ska bedriva produktion, efterproduktion och distribution av film, video, animationer och TV-program, samt bedriva litterärt och konstnärligt skapande såsom manusförfattande och konceptutveckling, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Roni Zacharion (f. 1980) Styrelseledamot
- Amanda Zacharion (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-07-19 |
|---|---|
| Bransch | Produktion av film, video och tv-program (SNI 59110) |
| Adress | Källparksvägen 20, 187 67, Täby Besök: Söralidsvägen 32, Åkersberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |