Aktiebolag Stockholm
Zion Graphics AB
117 sökningar
Omsättning 2025
1,2 mkr
+41,2 %Rörelsemarginal
4,3 %
+11,2 p.e.Soliditet
83,3 %
+2,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 244 | 881 | 1 061 | 1 935 | 1 519 | 843 | 575 | 809 |
| Rörelseresultat | 53 | −61 | 112 | 1 036 | 957 | 445 | 213 | 420 |
| Årets resultat | 190 | 170 | 289 | 730 | 566 | 259 | 256 | 309 |
| Eget kapital | 4 315 | 4 334 | 4 368 | 4 275 | 3 733 | 3 350 | 3 268 | 3 183 |
| Balansomslutning | 5 183 | 5 347 | 5 528 | 5 902 | 5 094 | 4 281 | 3 968 | 4 104 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 244 | 881 | 1 061 | 1 935 | 1 519 | 843 | 575 | 809 |
| Personalkostnader | 892 | 673 | 596 | 628 | 332 | 202 | 115 | 164 |
| Av- och nedskrivningar | 56 | 59 | 59 | 59 | 17 | 8 | 5 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 227 | 191 | 250 | 192 | 202 | 165 | 191 | 220 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 | −19 | −44 | −20 | −11 | −23 | −51 | — |
| Rörelseresultat | 53 | −61 | 112 | 1 036 | 957 | 445 | 213 | 420 |
| Ränteintäkter | 80 | 151 | 115 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 3 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 132 | 87 | 226 | 1 032 | 957 | 445 | 214 | 420 |
| Bokslutsdispositioner | 115 | 136 | 147 | −117 | −241 | −113 | 117 | −22 |
| Skatt | 57 | 53 | 84 | 184 | 149 | 73 | 75 | 90 |
| Årets resultat | 190 | 170 | 289 | 730 | 566 | 259 | 256 | 309 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 891 | 547 | 506 | 564 | 877 | 42 | 10 | 134 |
| Kortfristiga fordringar | 381 | 457 | 382 | 273 | 73 | 42 | 290 | 4 |
| Kassa och bank | 3 911 | 4 343 | 4 640 | 5 065 | 4 144 | 4 197 | 3 668 | 3 966 |
| Omsättningstillgångar | 4 292 | 4 800 | 5 022 | 5 338 | 4 216 | 4 239 | 3 958 | 3 970 |
| Summa tillgångar | 5 183 | 5 347 | 5 528 | 5 902 | 5 094 | 4 281 | 3 968 | 4 104 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 005 | 4 044 | 3 959 | 3 425 | 3 046 | 2 971 | 2 892 | 2 754 |
| Eget kapital | 4 315 | 4 334 | 4 368 | 4 275 | 3 733 | 3 350 | 3 268 | 3 183 |
| Justerat eget kapital | 4 846 | 4 956 | 5 098 | 5 121 | 4 487 | 3 912 | 3 740 | 3 748 |
| Obeskattade reserver | 669 | 784 | 920 | 1 066 | 949 | 708 | 595 | 712 |
| Kortfristiga skulder | 199 | 229 | 240 | 561 | 412 | 223 | 105 | 209 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 183 | 5 347 | 5 528 | 5 902 | 5 094 | 4 281 | 3 968 | 4 104 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 259 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Zion Graphics AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,3 procent, och soliditeten var hög — 83,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 41 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva formgivning, fotografering och uthyrning av lokaler och konsultverksamhet inom grafiska och fotografiska branschen, samt produktion och artisteri inom musikbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Richard Tillblad (f. 1967) Styrelseledamot
- Emma Sylvia Megitt (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-07-10 |
|---|---|
| Bransch | Fotoverksamhet (SNI 74200) |
| Adress | När Prästgården 191, 623 48, Stånga Besök: När Prästgården 191, Stånga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |