Aktiebolag Göteborg
Zibas smörgåskälla Aktiebolag
67 sökningar
Omsättning 2025
3,6 mkr
+4,3 %Rörelsemarginal
0,1 %
−4,6 p.e.Soliditet
40,1 %
+5,1 p.e.Anställda
6
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 639 | 3 489 | 3 373 | 3 156 | 2 732 | 2 693 | 3 445 | 3 098 |
| Rörelseresultat | 3 | 164 | 155 | −491 | −499 | −299 | 342 | 41 |
| Årets resultat | 4 | 166 | 156 | −491 | −500 | −302 | 268 | 30 |
| Eget kapital | 380 | 376 | 211 | 55 | 75 | 176 | 477 | 210 |
| Balansomslutning | 948 | 1 075 | 798 | 636 | 1 104 | 1 586 | 2 109 | 1 798 |
| Anställda | 6 | 4 | 3 | 0 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 639 | 3 489 | 3 373 | 3 156 | 2 732 | 2 693 | 3 445 | 3 098 |
| Personalkostnader | 1 691 | 1 402 | 1 339 | 1 523 | 1 216 | 1 179 | 1 027 | 1 198 |
| Av- och nedskrivningar | 29 | 63 | 48 | 403 | 403 | 393 | 361 | 360 |
| Övriga externa kostnader | 945 | 970 | 913 | 933 | 877 | 783 | 817 | 740 |
| Övriga rörelseposter, netto | −971 | −890 | −918 | −788 | −735 | −637 | −898 | −759 |
| Rörelseresultat | 3 | 164 | 155 | −491 | −499 | −299 | 342 | 41 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 1 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 | 166 | 156 | −491 | −500 | −302 | 341 | 38 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 73 | 9 |
| Årets resultat | 4 | 166 | 156 | −491 | −500 | −302 | 268 | 30 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 55 | 84 | 72 | 121 | 498 | 902 | 1 134 | 1 440 |
| Varulager | 7 | 5 | 12 | 18 | 9 | 9 | 19 | 19 |
| Kortfristiga fordringar | 233 | 207 | 193 | 173 | 133 | 172 | 218 | 202 |
| Kassa och bank | 653 | 779 | 521 | 324 | 464 | 504 | 739 | 137 |
| Omsättningstillgångar | 893 | 991 | 725 | 515 | 606 | 684 | 975 | 358 |
| Summa tillgångar | 948 | 1 075 | 798 | 636 | 1 104 | 1 586 | 2 109 | 1 798 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 326 | 160 | 5 | 496 | 125 | 428 | 159 | 130 |
| Eget kapital | 380 | 376 | 211 | 55 | 75 | 176 | 477 | 210 |
| Justerat eget kapital | 380 | 376 | 211 | 55 | 75 | 176 | 477 | 210 |
| Kortfristiga skulder | 568 | 699 | 587 | 581 | 1 029 | 1 410 | 1 632 | 1 588 |
| Summa eget kapital och skulder | 948 | 1 075 | 798 | 636 | 1 104 | 1 586 | 2 109 | 1 798 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 526 granskade bolag ligger Zibas smörgåskälla Aktiebolag över mittlinjen räknat på omsättning, med 3,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,1 procent, och soliditeten var god — 40,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall driva café- och restaurangverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mori Hinnestam (f. 1956) Styrelseledamot
- Ziba Hinnestam (f. 1971) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Skaldegatan 1, 422 41, Hisings Backa Besök: Skaldegatan 1, Hisings Backa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |