Aktiebolag Stockholm
Zemzem AB
10 sökningar
Omsättning 2025
434 tkr
+250,0 %Rörelsemarginal
9,0 %
+43,7 p.e.Soliditet
78,4 %
+31,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 434 | 124 | 343 | 221 |
| Rörelseresultat | 39 | −43 | 166 | 47 |
| Årets resultat | 38 | −43 | 132 | 37 |
| Eget kapital | 189 | 151 | 194 | 62 |
| Balansomslutning | 241 | 321 | 182 | 118 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 434 | 124 | 343 | 221 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 6 | 6 | 6 |
| Övriga externa kostnader | 23 | 12 | 65 | 18 |
| Övriga rörelseposter, netto | −322 | −149 | −106 | −150 |
| Rörelseresultat | 39 | −43 | 166 | 47 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 38 | −43 | 166 | 47 |
| Skatt | 0 | 0 | 34 | 10 |
| Årets resultat | 38 | −43 | 132 | 37 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 150 | 6 | 12 |
| Varulager | 82 | 82 | 81 | 36 |
| Kortfristiga fordringar | 81 | 77 | 53 | 29 |
| Kassa och bank | 78 | 12 | 42 | 41 |
| Omsättningstillgångar | 241 | 171 | 177 | 106 |
| Summa tillgångar | 241 | 321 | 182 | 118 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 126 | 169 | 37 | 0 |
| Eget kapital | 189 | 151 | 194 | 62 |
| Justerat eget kapital | 189 | 151 | 194 | 62 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Kortfristiga skulder | 52 | 170 | −12 | 53 |
| Summa eget kapital och skulder | 241 | 321 | 182 | 118 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 468 granskade bolag ligger Zemzem AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 434 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 9,0 procent, och soliditeten var hög — 78,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 250 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva taxiverksamhet samt godstransporter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Said Rehman Shinwari (f. 1991) Styrelseledamot
- Bibi Zakira (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-01-12 |
|---|---|
| Bransch | Passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330) |
| Adress | Ladbygränd 2, 164 46, Kista Besök: Ladbygränd 2, Kista |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |