Aktiebolag Lerum
Zemcom Installation Aktiebolag
113 sökningar
2,6 mkr
−13,1 %-0,2 %
−9,1 p.e.68,7 %
+10,3 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 573 | 2 961 | 3 599 | 3 544 | 2 214 | 2 891 | 2 957 |
| Rörelseresultat | −4 | 264 | 542 | 459 | 109 | 377 | 41 |
| Årets resultat | −21 | 197 | 407 | 265 | 73 | 220 | 6 |
| Eget kapital | 1 452 | 1 473 | 1 476 | 1 470 | 1 204 | 1 132 | 1 011 |
| Balansomslutning | 2 114 | 2 525 | 2 403 | 2 385 | 2 158 | 2 047 | 1 852 |
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 573 | 2 961 | 3 599 | 3 544 | 2 214 | 2 891 | 2 957 |
| Personalkostnader | 607 | 1 639 | 1 799 | 1 745 | 1 465 | 1 538 | 1 509 |
| Av- och nedskrivningar | 31 | 47 | 20 | 20 | 23 | 48 | 55 |
| Övriga externa kostnader | 1 626 | 704 | 818 | 766 | 662 | 727 | 806 |
| Övriga rörelseposter, netto | −313 | −307 | −420 | −554 | 45 | −201 | −546 |
| Rörelseresultat | −4 | 264 | 542 | 459 | 109 | 377 | 41 |
| Ränteintäkter | 11 | 23 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 16 | 21 | 16 | 14 | 13 | 14 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | −8 | 266 | 525 | 446 | 102 | 362 | 25 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | −100 | 0 | −68 | 0 |
| Skatt | 14 | 68 | 119 | 81 | 29 | 74 | 18 |
| Årets resultat | −21 | 197 | 407 | 265 | 73 | 220 | 6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 779 | 810 | 703 | 683 | 703 | 725 | 787 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 44 |
| Kortfristiga fordringar | 470 | 658 | 605 | 845 | 915 | 371 | 674 |
| Kassa och bank | 865 | 1 057 | 1 095 | 857 | 541 | 951 | 348 |
| Omsättningstillgångar | 1 334 | 1 715 | 1 700 | 1 702 | 1 455 | 1 321 | 1 065 |
| Summa tillgångar | 2 114 | 2 525 | 2 403 | 2 385 | 2 158 | 2 047 | 1 852 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 353 | 1 156 | 949 | 1 085 | 1 011 | 792 | 885 |
| Eget kapital | 1 452 | 1 473 | 1 476 | 1 470 | 1 204 | 1 132 | 1 011 |
| Justerat eget kapital | 1 611 | 1 632 | 1 635 | 1 629 | 1 283 | 1 211 | 1 036 |
| Obeskattade reserver | 200 | 200 | 200 | 200 | 100 | 100 | 32 |
| Långfristiga skulder | 172 | 237 | 307 | 306 | 321 | 321 | 351 |
| Kortfristiga skulder | 290 | 615 | 420 | 409 | 533 | 494 | 458 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 114 | 2 525 | 2 403 | 2 385 | 2 158 | 2 047 | 1 852 |
| Ställda säkerheter | 647 | 647 | 647 | 1 157 | 647 | 1 157 | 647 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Zemcom Installation Aktiebolag i den övre halvan sett till omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -0,2 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 68,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 13 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Lerum.
El-VVS & Bygginstallationer
Styrelse & ledning
- Rolf Michael Zellén (f. 1967) Styrelseledamot
- Annelie Zellén (f. 1968) Styrelsesuppleant
- Jonas Daniel Karmebäck (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1988-02-25 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Vårlöksvägen 12, 443 70, Gråbo Besök: Vårlöksvägen 12, Gråbo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 031-3616980 |