Aktiebolag Östersund
ZaWi AB
128 sökningar
Omsättning 2025
22,7 mkr
+7,0 %Rörelsemarginal
8,8 %
−1,2 p.e.Soliditet
59,1 %
−6,0 p.e.Anställda
15
+7,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 22 665 | 21 189 | 21 030 | 19 320 | 19 223 |
| Rörelseresultat | 1 985 | 2 115 | 1 691 | 1 386 | 2 455 |
| Årets resultat | 1 605 | 1 269 | 502 | 15 | 991 |
| Eget kapital | 5 094 | 5 489 | 6 220 | 5 718 | 5 704 |
| Balansomslutning | 9 074 | 8 898 | 10 483 | 8 854 | 8 896 |
| Anställda | 15 | 14 | 17 | 13 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 22 665 | 21 189 | 21 030 | 19 320 | 19 223 |
| Personalkostnader | 7 631 | 7 015 | 6 825 | 5 883 | 5 683 |
| Av- och nedskrivningar | 414 | 349 | 143 | 78 | 94 |
| Övriga externa kostnader | 5 922 | 5 299 | 5 457 | 4 824 | 4 717 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 713 | −6 411 | −6 914 | −7 149 | −6 274 |
| Rörelseresultat | 1 985 | 2 115 | 1 691 | 1 386 | 2 455 |
| Ränteintäkter | 3 | 46 | 53 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 986 | 2 160 | 1 743 | 1 383 | 2 454 |
| Bokslutsdispositioner | 39 | −197 | 0 | −160 | 1 |
| Koncernbidrag | 0 | −350 | −1 100 | −1 200 | −1 200 |
| Skatt | 420 | 344 | 141 | 8 | 264 |
| Årets resultat | 1 605 | 1 269 | 502 | 15 | 991 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 407 | 2 950 | 722 | 865 | 292 |
| Varulager | 237 | 239 | 254 | 242 | 238 |
| Kortfristiga fordringar | 3 668 | 3 371 | 3 689 | 3 540 | 3 223 |
| Kassa och bank | 2 762 | 2 338 | 5 818 | 4 207 | 5 143 |
| Omsättningstillgångar | 6 667 | 5 947 | 9 761 | 7 989 | 8 604 |
| Summa tillgångar | 9 074 | 8 898 | 10 483 | 8 854 | 8 896 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 362 | 4 093 | 5 591 | 5 576 | 4 586 |
| Eget kapital | 5 094 | 5 489 | 6 220 | 5 718 | 5 704 |
| Justerat eget kapital | 5 365 | 5 791 | 6 365 | 5 863 | 5 722 |
| Obeskattade reserver | 341 | 380 | 183 | 183 | 23 |
| Kortfristiga skulder | 3 639 | 3 029 | 4 080 | 2 953 | 3 169 |
| Summa eget kapital och skulder | 9 074 | 8 898 | 10 483 | 8 854 | 8 896 |
| Ställda säkerheter | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 |
Verksamhet
ZaWi AB omsatte 22,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 685 bolag med bokslut. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,8 procent, och soliditeten var hög — 59,1 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 15 personer och har sitt säte i Östersund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med optikprodukter, förvaltning av värdepapper och fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sandra Söneby (f. 1974) Styrelseledamot
- Magnus Persson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Helena Huss (f. 1976) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | WiZa Optik AB (556694-0473) |
|---|---|
| Koncernmoder | WiZa Optik AB (556694-0473) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1997-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742) |
| Adress | Box 544, 831 27, Östersund Besök: Box 544, Östersund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 063-122090 |