Aktiebolag Malmö
Zarrwall AB
100 sökningar
Omsättning 2025
768 tkr
+85,1 %Rörelsemarginal
29,9 %
+28,7 p.e.Soliditet
48,0 %
+12,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 768 | 415 | 589 | 663 | 362 | 658 | 297 | 290 |
| Rörelseresultat | 230 | 5 | 52 | 243 | −7 | 283 | 119 | 51 |
| Årets resultat | 107 | −16 | 13 | 173 | −14 | 215 | 92 | 26 |
| Eget kapital | 246 | 82 | 99 | 255 | 82 | 277 | 162 | 270 |
| Balansomslutning | 513 | 229 | 321 | 407 | 331 | 429 | 211 | 304 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 768 | 415 | 589 | 663 | 362 | 658 | 297 | 290 |
| Personalkostnader | 56 | 43 | 185 | 52 | 44 | 46 | 33 | 37 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 6 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 476 | 361 | 349 | 442 | 325 | 330 | 215 | 202 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 74 | — | — | 70 | — |
| Rörelseresultat | 230 | 5 | 52 | 243 | −7 | 283 | 119 | 51 |
| Räntekostnader | 9 | 14 | 15 | 8 | 4 | 3 | 1 | 11 |
| Resultat efter finansiella poster | 220 | −9 | 37 | 234 | −10 | 280 | 118 | 40 |
| Bokslutsdispositioner | −70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 43 | 7 | 23 | 61 | 4 | 65 | 26 | 14 |
| Årets resultat | 107 | −16 | 13 | 173 | −14 | 215 | 92 | 26 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 16 | 23 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 62 | 75 | 76 | 46 | 96 | 46 | 83 | 60 |
| Kassa och bank | 435 | 131 | 216 | 361 | 235 | 383 | 128 | 243 |
| Omsättningstillgångar | 497 | 206 | 292 | 407 | 331 | 429 | 211 | 304 |
| Summa tillgångar | 513 | 229 | 321 | 407 | 331 | 429 | 211 | 304 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 33 | 48 | 36 | 32 | 46 | 12 | 20 | 194 |
| Eget kapital | 246 | 82 | 99 | 255 | 82 | 277 | 162 | 270 |
| Justerat eget kapital | 302 | 82 | 99 | 255 | 82 | 277 | 162 | 270 |
| Obeskattade reserver | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 253 | 147 | 222 | 152 | 249 | 152 | 49 | 34 |
| Summa eget kapital och skulder | 513 | 229 | 321 | 407 | 331 | 429 | 211 | 304 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 188 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Zarrwall AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 768 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 29,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 48,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 85 procent. Bolaget hör hemma i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall direkt eller genom dotterbolag bedriva rekrytering och uthyrning av personal inom vård och omsorg, bedriva innovationer och konsultverksamhet inom den medicinska vetenskapen samt äga och förvalta fast och lös egendom och handel med värdepapper och idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Moncef Mehdi Gunnar Zarrouk (f. 1984) Verkställande direktör
Styrelse
- Moncef Mehdi Gunnar Zarrouk (f. 1984) Styrelseledamot
- Lina Renwall (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-16 |
|---|---|
| Bransch | Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102) |
| Adress | Anders Olsvägen 32a, 236 37, Höllviken Besök: Anders Olsvägen 32 A, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |