Aktiebolag Malmö
Zarr Förvaltnings AB
122 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
53,1 %
+50,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 122 | 0 | 0 | 0 | 159 | 534 | 0 |
| Rörelseresultat | −50 947 | −212 | −404 | −527 | 41 305 | −42 | 203 | −541 |
| Årets resultat | 2 | −32 763 | −1 062 | −31 450 | 20 704 | 53 304 | 5 098 | 11 175 |
| Eget kapital | 9 395 | 591 | 41 355 | 47 416 | 79 226 | 58 522 | 5 219 | 38 570 |
| Balansomslutning | 17 694 | 19 137 | 61 433 | 66 793 | 99 373 | 81 461 | 43 973 | 47 484 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 122 | 0 | 0 | 0 | 159 | 534 | 0 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 203 | 118 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 288 | 334 | 374 | 325 | 483 | 201 | 331 | 541 |
| Rörelseresultat | −50 947 | −212 | −404 | −527 | 41 305 | −42 | 203 | −541 |
| Ränteintäkter | 50 941 | 7 255 | 105 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 336 | 39 974 | 694 | 117 | 435 | 1 256 | 713 | 88 |
| Resultat efter finansiella poster | −342 | −32 931 | −2 420 | −31 728 | 38 654 | 53 405 | 5 138 | 10 921 |
| Bokslutsdispositioner | 24 | 155 | 1 628 | 278 | −10 875 | −62 | −24 | 384 |
| Koncernbidrag | 320 | 0 | 0 | 0 | −354 | 0 | 0 | −130 |
| Skatt | 0 | −12 | 270 | 0 | 6 721 | 40 | 16 | 0 |
| Årets resultat | 2 | −32 763 | −1 062 | −31 450 | 20 704 | 53 304 | 5 098 | 11 175 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 17 250 | 18 251 | 22 995 | 23 436 | 26 205 | 21 908 | 20 640 | 16 659 |
| Varulager | 103 | 103 | 103 | 133 | 132 | 133 | 133 | 133 |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 438 | 34 624 | 41 769 | 71 952 | 59 205 | 19 311 | 23 503 |
| Kassa och bank | 225 | 345 | 3 711 | 1 455 | 1 084 | 216 | 3 888 | 6 386 |
| Omsättningstillgångar | 444 | 886 | 38 438 | 43 357 | 73 169 | 59 553 | 23 333 | 30 825 |
| Summa tillgångar | 17 694 | 19 137 | 61 433 | 66 793 | 99 373 | 81 461 | 43 973 | 47 484 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 262 | 33 234 | 42 297 | 78 746 | 58 402 | 5 098 | 1 | 27 275 |
| Eget kapital | 9 395 | 591 | 41 355 | 47 416 | 79 226 | 58 522 | 5 219 | 38 570 |
| Justerat eget kapital | 18 406 | 9 621 | 50 398 | 56 302 | 88 333 | 58 994 | 5 642 | 38 974 |
| Obeskattade reserver | 11 349 | 11 373 | 11 389 | 11 192 | 11 470 | 595 | 533 | 509 |
| Långfristiga skulder | 4 173 | 5 591 | 7 825 | 0 | 0 | 6 953 | 7 620 | 7 620 |
| Kortfristiga skulder | 1 788 | 1 582 | 864 | 8 185 | 8 677 | 15 391 | 30 601 | 785 |
| Summa eget kapital och skulder | 17 694 | 19 137 | 61 433 | 66 793 | 99 373 | 81 461 | 43 973 | 47 484 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 5 000 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är äga och förvalta aktier, andra värdepapper, fastigheter och även bedriva handel med vin och andra alkoholhaltiga drycker, ävensom idka all annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Charlotte Rasmusson Rankloo (f. 1961) Styrelseledamot
- Alexandra Delér (f. 1990) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Lukas Wahl (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Zarr Förvaltnings AB (556407-7948) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-10-09 |
|---|---|
| Bransch | Verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100) |
| Adress | Södra Ljunghusvägen 4, 236 42, Höllviken Besök: Södra Ljunghusvägen 4, Höllviken |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 040-6313104 |