Aktiebolag Stockholm 218 sökningar
Zap Model Management AB
Övrig reklamverksamhet
3,9 mkr
−15,0 %-23,6 %
−0,6 p.e.24,0 %
−2,6 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 878 | 4 560 | 5 024 | 1 521 | 2 007 | 3 892 | 9 717 |
| Rörelseresultat | −914 | −1 046 | −1 011 | −775 | −1 750 | −862 | 80 |
| Årets resultat | 42 | 832 | 219 | −220 | −1 671 | −1 508 | −58 |
| Eget kapital | 1 337 | 1 296 | 464 | 245 | 215 | 416 | 124 |
| Balansomslutning | 5 572 | 4 872 | 4 639 | 4 995 | 6 686 | 7 396 | 5 126 |
| Anställda | 2 | 2 | 0 | 0 | 1 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 878 | 4 560 | 5 024 | 1 521 | 2 007 | 3 892 | 9 717 |
| Personalkostnader | 1 676 | 1 256 | 1 272 | 89 | 1 004 | 1 500 | 1 929 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 10 | 5 | 5 | 5 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 492 | 1 696 | 1 240 | 1 232 | 1 201 | 1 259 | 1 382 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 624 | −2 654 | −3 513 | −970 | −1 547 | −1 990 | −6 326 |
| Rörelseresultat | −914 | −1 046 | −1 011 | −775 | −1 750 | −862 | 80 |
| Räntekostnader | 45 | 67 | 220 | 161 | 173 | 105 | 49 |
| Resultat efter finansiella poster | −958 | −1 118 | −1 231 | −1 280 | −1 671 | −1 508 | −58 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 1 450 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 1 000 | 0 | 0 | 1 060 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 42 | 832 | 219 | −220 | −1 671 | −1 508 | −58 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 887 | 1 775 | 1 843 | 1 839 | 2 099 | 1 611 | 1 680 |
| Kortfristiga fordringar | 1 658 | 2 562 | 2 795 | 3 143 | 4 581 | 5 074 | 3 443 |
| Kassa och bank | 27 | 535 | 1 | 13 | 6 | 711 | 4 |
| Omsättningstillgångar | 1 685 | 3 097 | 2 797 | 3 156 | 4 587 | 5 785 | 3 446 |
| Summa tillgångar | 5 572 | 4 872 | 4 639 | 4 995 | 6 686 | 7 396 | 5 126 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 1 085 | 254 | 35 | 5 | 206 | −86 | −28 |
| Eget kapital | 1 337 | 1 296 | 464 | 245 | 215 | 416 | 124 |
| Justerat eget kapital | 1 337 | 1 296 | 464 | 245 | 215 | 416 | 124 |
| Kortfristiga skulder | 4 235 | 3 576 | 4 175 | 4 750 | 6 471 | 6 980 | 5 002 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 572 | 4 872 | 4 639 | 4 995 | 6 686 | 7 396 | 5 126 |
| Ställda säkerheter | 4 646 | 4 262 | 0 | 4 044 | 3 665 | 6 570 | 3 998 |
| Ansvarsförbindelser | 3 520 | 3 520 | 3 520 | 3 520 | 3 270 | 1 800 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 995 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Zap Model Management AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 3,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på -23,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 24,0 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva modellagentur, eventverksamhet samt handel med värdepapper.
Styrelse & ledning
- Stephanie Bonn (f. 1975) Styrelseledamot
- Shada Gharib (f. 1972) Styrelsesuppleant
- Selver Krpuljevic (f. 1973) Revisor
Koncern
| Koncernmoder | Zap Model Management AB (556290-9340) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1987-01-14 |
|---|---|
| Adress | Box 24053, 104 50, Stockholm Besök: Box 24053, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |