Aktiebolag Mölndal
Ytterbia Innovation Aktiebolag
51 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
91,3 %
+5,3 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 195 | 422 | 117 | 183 | 71 | 238 | 1 068 |
| Rörelseresultat | −37 | 137 | 367 | 51 | 108 | −13 | 138 | 975 |
| Årets resultat | −5 | 719 | 942 | 41 | 63 | 0 | 107 | 570 |
| Eget kapital | 2 337 | 2 342 | 1 622 | 680 | 640 | 576 | 576 | 719 |
| Balansomslutning | 2 560 | 2 723 | 2 166 | 1 090 | 991 | 874 | 1 019 | 1 164 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 195 | 422 | 117 | 183 | 71 | 238 | 1 068 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 7 | 0 | 40 | 3 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 37 | 57 | 55 | 60 | 34 | 40 | 96 | 87 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −1 | — | 1 | −41 | −4 | — | — |
| Rörelseresultat | −37 | 137 | 367 | 51 | 108 | −13 | 138 | 975 |
| Resultat efter finansiella poster | −38 | 642 | 1 093 | 51 | 108 | −3 | 139 | 974 |
| Bokslutsdispositioner | 33 | 139 | −93 | 0 | −27 | 4 | 0 | −244 |
| Skatt | 0 | 62 | 58 | 11 | 18 | 0 | 31 | 161 |
| Årets resultat | −5 | 719 | 942 | 41 | 63 | 0 | 107 | 570 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09 | 2020-09 | 2019-09 | 2018-09 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 208 | 159 | 183 | 183 | 24 | 127 | 127 | 128 |
| Kortfristiga fordringar | 29 | 67 | 29 | 37 | 125 | 94 | 715 | 43 |
| Kassa och bank | 2 323 | 2 497 | 1 954 | 870 | 842 | 652 | 177 | 993 |
| Omsättningstillgångar | 2 352 | 2 564 | 1 983 | 907 | 967 | 747 | 891 | 1 036 |
| Summa tillgångar | 2 560 | 2 723 | 2 166 | 1 090 | 991 | 874 | 1 019 | 1 164 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 292 | 1 573 | 630 | 589 | 527 | 526 | 419 | 202 |
| Eget kapital | 2 337 | 2 342 | 1 622 | 680 | 640 | 576 | 576 | 719 |
| Justerat eget kapital | 2 486 | 2 517 | 1 909 | 892 | 852 | 767 | 770 | 913 |
| Obeskattade reserver | 188 | 221 | 361 | 267 | 267 | 240 | 244 | 244 |
| Kortfristiga skulder | 35 | 160 | 183 | 143 | 84 | 58 | 199 | 201 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 560 | 2 723 | 2 166 | 1 090 | 991 | 874 | 1 019 | 1 164 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 100 procent. Sätet finns i Mölndal.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet skall vara att direkt eller indirekt bedriva utveckling, tillverkning och försäljning av industriella kommunikations-, mät-, och styrsystem samt system för datainsamling och databearbetning och idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsultverksamhet inom språk, översättning och ekonomi i en bifirma. Bolaget ska i viss mån ha konsultverksamhet inom innovation och högskoleutveckling i en bifirma. Bolaget ska kunna äga och förvalta fast och lös egendom, samt vara hel- eller delägare i andra bolag.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mats Nordlund (f. 1966) Verkställande direktör
Styrelse
- Mats Nordlund (f. 1966) Styrelseledamot
- Tore Stjernberg (f. 1974) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-05-06 |
|---|---|
| Bransch | Översättning och tolkning (SNI 74300) |
| Adress | John Halls väg 9, 431 36, Mölndal Besök: John Halls Väg 9, Mölndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |