Aktiebolag Malung-Sälen
Ylvas Våffelstuga AB
90 sökningar
Omsättning 2025
6,6 mkr
+2,4 %Rörelsemarginal
18,4 %
+9,1 p.e.Soliditet
79,8 %
+0,8 p.e.Anställda
4
−20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 644 | 6 490 | 6 010 | 5 784 | 4 095 |
| Rörelseresultat | 1 225 | 609 | 341 | 1 215 | 498 |
| Årets resultat | 697 | 569 | 294 | 927 | 358 |
| Eget kapital | 5 408 | 5 061 | 4 992 | 5 098 | 4 421 |
| Balansomslutning | 7 889 | 7 217 | 7 442 | 7 902 | 7 501 |
| Anställda | 4 | 5 | 5 | 4 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 644 | 6 490 | 6 010 | 5 784 | 4 095 |
| Personalkostnader | 2 854 | 3 269 | 3 017 | 2 114 | 1 560 |
| Av- och nedskrivningar | 109 | 95 | 99 | 99 | 99 |
| Övriga externa kostnader | 1 034 | 1 288 | 1 254 | 1 147 | 1 172 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 422 | −1 229 | −1 299 | −1 209 | −766 |
| Rörelseresultat | 1 225 | 609 | 341 | 1 215 | 498 |
| Ränteintäkter | 26 | 28 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 45 | 58 | 53 | 37 | 36 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 207 | 579 | 291 | 1 178 | 462 |
| Bokslutsdispositioner | −315 | 159 | 102 | 0 | 0 |
| Skatt | 195 | 169 | 99 | 251 | 104 |
| Årets resultat | 697 | 569 | 294 | 927 | 358 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 339 | 4 371 | 4 367 | 4 466 | 4 564 |
| Varulager | 22 | 19 | 36 | 33 | 37 |
| Kortfristiga fordringar | 109 | 131 | 259 | 314 | 324 |
| Kassa och bank | 3 419 | 2 696 | 2 780 | 3 089 | 2 575 |
| Omsättningstillgångar | 3 550 | 2 846 | 3 075 | 3 436 | 2 937 |
| Summa tillgångar | 7 889 | 7 217 | 7 442 | 7 902 | 7 501 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 4 611 | 4 392 | 4 598 | 4 071 | 3 963 |
| Eget kapital | 5 408 | 5 061 | 4 992 | 5 098 | 4 421 |
| Justerat eget kapital | 6 293 | 5 695 | 5 753 | 5 940 | 5 263 |
| Obeskattade reserver | 1 114 | 799 | 958 | 1 060 | 1 060 |
| Långfristiga skulder | 888 | 954 | 1 020 | 1 386 | 1 452 |
| Kortfristiga skulder | 479 | 403 | 472 | 358 | 568 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 889 | 7 217 | 7 442 | 7 902 | 7 501 |
| Ställda säkerheter | 2 850 | 2 850 | 2 850 | 2 850 | 2 850 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ylvas Våffelstuga AB 6,6 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 18,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 79,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Malung-Sälen.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva restaurang och caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ylva Georgsdotter (f. 1966) Styrelseledamot
- Filip Petersson (f. 1996) Styrelsesuppleant
- Linn Petersson (f. 1994) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Nicklas Paulsson (f. 1990) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-08-31 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Bersällvägen 3, 780 67, Sälen Besök: Bersällvägen 3, Sälen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6213175 |