Aktiebolag Solna
Yenmo AB
76 sökningar
1,2 mkr
+27,8 %16,4 %
+15,1 p.e.20,1 %
+13,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 171 | 916 | 1 676 | 1 243 | 1 020 | 759 |
| Rörelseresultat | 192 | 12 | 687 | 349 | 157 | 293 |
| Årets resultat | 108 | 3 | 398 | 271 | 162 | 189 |
| Eget kapital | 136 | 28 | 423 | 303 | 192 | 214 |
| Balansomslutning | 675 | 414 | 816 | 497 | 417 | 420 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 171 | 916 | 1 676 | 1 243 | 1 020 | 759 |
| Personalkostnader | 735 | 733 | 778 | 727 | 749 | 386 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 240 | 167 | 207 | 162 | 110 | 80 |
| Rörelseresultat | 192 | 12 | 687 | 349 | 157 | 293 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 193 | 12 | 686 | 349 | 157 | 293 |
| Bokslutsdispositioner | −49 | −3 | −170 | 0 | 50 | −50 |
| Koncernbidrag | −6 | −5 | −13 | −8 | 0 | 0 |
| Skatt | 30 | 2 | 105 | 71 | 45 | 54 |
| Årets resultat | 108 | 3 | 398 | 271 | 162 | 189 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 4 | 9 | 13 | 18 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 398 | 309 | 452 | 435 | 320 | 235 |
| Kassa och bank | 277 | 101 | 355 | 49 | 79 | 185 |
| Omsättningstillgångar | 675 | 409 | 807 | 483 | 400 | 420 |
| Summa tillgångar | 675 | 414 | 816 | 497 | 417 | 420 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 3 | 0 | 0 | 7 | 5 | 0 |
| Eget kapital | 136 | 28 | 423 | 303 | 192 | 214 |
| Justerat eget kapital | 312 | 165 | 558 | 303 | 192 | 254 |
| Obeskattade reserver | 222 | 173 | 170 | 0 | 0 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 317 | 213 | 223 | 194 | 225 | 156 |
| Summa eget kapital och skulder | 675 | 414 | 816 | 497 | 417 | 420 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger Yenmo AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på 16,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 20,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 28 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Solna.
Bolaget skall bedriva konsulttjänster inom management, organisation, ledarskap, affärsutveckling, verksamhetsutveckling, processutveckling, logistik och bygg samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jihad Ghaziri (f. 1987) Styrelseledamot
- Ghassan Ghaziri (f. 1985) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Aktiebolaget Cederskogen Egendomar (559405-0626) |
|---|---|
| Koncernmoder | Aktiebolaget Cederskogen Egendomar (559405-0626) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-08-20 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Falkmansvägen 18, 311 34, Falkenberg Besök: Falkmansvägen 18, Falkenberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |