Aktiebolag Stockholm
Year0001 Studios AB
45 sökningar
482 tkr
+1,0 %0,0 %
0,0 p.e.68,4 %
+32,9 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 482 | 477 | 460 | 493 | 579 | 551 | 555 | 250 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −6 | 0 | 0 | 0 | −328 | −69 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −6 | 377 | 0 | 0 | −328 | −49 |
| Eget kapital | 91 | 91 | 91 | 97 | −281 | −280 | −280 | 47 |
| Balansomslutning | 133 | 256 | 259 | 249 | 322 | 847 | 606 | 610 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 482 | 477 | 460 | 493 | 579 | 551 | 555 | 250 |
| Av- och nedskrivningar | 5 | 5 | 8 | 55 | 127 | 126 | 189 | 60 |
| Övriga externa kostnader | 477 | 472 | 458 | 438 | 452 | 424 | 693 | 259 |
| Rörelseresultat | 0 | 0 | −6 | 0 | 0 | 0 | −328 | −69 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | −6 | 0 | 0 | 0 | −328 | −69 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 377 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 0 | −6 | 377 | 0 | 0 | −328 | −49 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 | 8 | 13 | 21 | 76 | 180 | 306 | 496 |
| Kortfristiga fordringar | 107 | 104 | 108 | 213 | 246 | 664 | 285 | 95 |
| Kassa och bank | 23 | 144 | 138 | 15 | 0 | 3 | 14 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 130 | 248 | 246 | 228 | 246 | 667 | 299 | 115 |
| Summa tillgångar | 133 | 256 | 259 | 249 | 322 | 847 | 606 | 610 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 41 | 41 | 47 | −330 | −331 | −330 | −2 | 46 |
| Eget kapital | 91 | 91 | 91 | 97 | −281 | −280 | −280 | 47 |
| Justerat eget kapital | 91 | 91 | 91 | 97 | −281 | −280 | −280 | 47 |
| Långfristiga skulder | 0 | 157 | 157 | 143 | 484 | 1 018 | 770 | 550 |
| Kortfristiga skulder | 42 | 8 | 11 | 9 | 119 | 109 | 116 | 13 |
| Summa eget kapital och skulder | 133 | 256 | 259 | 249 | 322 | 847 | 606 | 610 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 146 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Year0001 Studios AB i den övre halvan sett till omsättning, med 482 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 0,0 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 68,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolaget skall bedriva inspelningstudio, musikproduktion och musikförlagsverksamhet och där med förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Oskar Ekman (f. 1982) Ordförande, Styrelseledamot
- Emilio Fagone (f. 1986) Styrelseledamot
- Maya Holmgren (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Niclas Fredrik Antero Adersten (f. 1978) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Year0001 AB (556884-3899) |
|---|---|
| Koncernmoder | Year0001 AB (556884-3899) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-04-06 |
|---|---|
| Bransch | Ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200) |
| Adress | Hornsgatan 82, 118 21, Stockholm Besök: Hornsgatan 82, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |