Aktiebolag Malmö
Yara AB
586 sökningar
Omsättning 2024
7,1 mdkr
−9,8 %Rörelsemarginal
10,9 %
+0,2 p.e.Soliditet
66,7 %
+29,2 p.e.Anställda
235
−2,9 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 067 175 | 7 836 599 | 11 225 277 | 4 647 858 | 3 656 224 |
| Rörelseresultat | 767 211 | 832 226 | 1 439 428 | −264 700 | 88 294 |
| Årets resultat | 468 039 | 428 979 | 632 570 | −118 290 | 43 832 |
| Eget kapital | 1 733 958 | 539 968 | 727 629 | 95 059 | 213 346 |
| Balansomslutning | 4 231 929 | 3 977 547 | 4 648 488 | 3 577 283 | 2 856 617 |
| Anställda | 235 | 242 | 231 | 227 | 235 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 067 175 | 7 836 599 | 11 225 277 | 4 647 858 | 3 656 224 |
| Personalkostnader | 236 758 | 225 366 | 201 361 | 204 198 | 210 381 |
| Av- och nedskrivningar | 162 186 | 196 669 | 194 635 | 192 693 | 199 119 |
| Övriga externa kostnader | 1 204 205 | 1 328 523 | 1 480 975 | 898 083 | 861 387 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 696 815 | −5 253 815 | −7 908 878 | −3 617 584 | −2 297 043 |
| Rörelseresultat | 767 211 | 832 226 | 1 439 428 | −264 700 | 88 294 |
| Ränteintäkter | 37 291 | 2 670 | 6 612 | — | — |
| Räntekostnader | 56 032 | 4 956 | 60 377 | 1 079 | 7 219 |
| Resultat efter finansiella poster | 769 397 | 842 418 | 1 400 850 | −275 648 | 96 123 |
| Bokslutsdispositioner | −173 521 | −319 395 | −450 177 | 116 168 | −39 902 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −150 925 | 330 | −3 003 |
| Skatt | 127 837 | 94 044 | 167 178 | −40 860 | 9 385 |
| Årets resultat | 468 039 | 428 979 | 632 570 | −118 290 | 43 832 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 839 566 | 1 912 153 | 1 939 399 | 2 044 052 | 2 097 740 |
| Varulager | 844 523 | 776 378 | 1 241 749 | 797 807 | 406 126 |
| Kortfristiga fordringar | 1 547 764 | 1 284 416 | 1 465 943 | 735 034 | 349 759 |
| Kassa och bank | 76 | 4 600 | 1 397 | 390 | 2 991 |
| Omsättningstillgångar | 2 392 363 | 2 065 394 | 2 709 089 | 1 533 231 | 758 876 |
| Summa tillgångar | 4 231 929 | 3 977 547 | 4 648 488 | 3 577 283 | 2 856 617 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | 64 714 | 294 | −15 636 | 102 654 | 58 819 |
| Eget kapital | 1 733 958 | 539 968 | 727 629 | 95 059 | 213 346 |
| Justerat eget kapital | 2 824 468 | 1 492 702 | 1 426 763 | 436 753 | 647 277 |
| Obeskattade reserver | 1 373 438 | 1 199 917 | 880 522 | 430 345 | 546 513 |
| Avsättningar | 135 617 | 99 594 | 110 359 | 358 298 | 205 141 |
| Långfristiga skulder | 1 669 710 | 1 650 272 | 1 658 061 | 1 630 885 | 1 612 972 |
| Kortfristiga skulder | 409 716 | 487 796 | 1 271 917 | 1 062 696 | 278 645 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 231 929 | 3 977 547 | 4 648 488 | 3 577 283 | 2 856 617 |
| Ansvarsförbindelser | 1 971 | 1 968 | 1 976 | 1 974 | 2 102 |
Verksamhet
Yara AB omsatte 7,1 miljarder kronor räkenskapsåret 2024, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 45 bolag med bokslut. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 10,9 procent, och soliditeten var hög — 66,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 235 personer, med säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att tillverka och försälja kemiska produkter, såsom mineralgödsel, driva annan därmed förenlig rörelse samt förvärva och förvalta aktier och andelar i andra företag.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Pär Höök (f. 1968) Styrelseledamot
- Daniel Larsson (f. 1968) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Tina Vinnerborg (f. 1972) Extern VD
- Mikael Edsäter (f. 1967) Extern firmatecknare
- Linn Andersson Hutsch (f. 1990) Extern firmatecknare
- Sven Lars Joachim Nilsson (f. 1982) Huvudansvarig revisor
- Roland Erikers (f. 1972) Extern firmatecknare
- Axel Sylvén (f. 1979) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | FERTILIZER HOLDINGS AS |
|---|---|
| Koncernmoder | YARA INTERNATIONAL ASA |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1943-07-23 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av gödselmedel och kväveprodukter (SNI 20150) |
| Adress | Box 4505, 203 20, Malmö Besök: Box 4505, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 010-1396000 |