Aktiebolag Markaryd
Y.a.l.a Fastighets AB
46 sökningar
2,1 mkr
+3,2 %53,7 %
+8,9 p.e.18,4 %
+3,7 p.e.1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 059 | 1 995 | 1 876 | 1 716 | 1 874 |
| Rörelseresultat | 1 105 | 894 | 594 | 852 | 1 281 |
| Årets resultat | 296 | 145 | 212 | 350 | 548 |
| Eget kapital | 1 651 | 1 355 | 1 210 | 998 | 648 |
| Balansomslutning | 8 986 | 9 212 | 10 024 | 10 771 | 11 052 |
| Anställda | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 059 | 1 995 | 1 876 | 1 716 | 1 874 |
| Personalkostnader | 289 | 426 | 566 | 244 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 314 | 314 | 307 | 305 | 356 |
| Övriga externa kostnader | 350 | 361 | 409 | 315 | 237 |
| Rörelseresultat | 1 105 | 894 | 594 | 852 | 1 281 |
| Ränteintäkter | 5 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 135 | 136 | 209 | 173 | 121 |
| Resultat efter finansiella poster | 976 | 758 | 386 | 678 | 1 160 |
| Bokslutsdispositioner | −132 | −75 | −116 | −148 | −235 |
| Koncernbidrag | −469 | −498 | 0 | −90 | −226 |
| Skatt | 79 | 41 | 57 | 91 | 151 |
| Årets resultat | 296 | 145 | 212 | 350 | 548 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 8 131 | 8 445 | 8 759 | 8 978 | 9 283 |
| Kortfristiga fordringar | 723 | 730 | 689 | 630 | 535 |
| Kassa och bank | 132 | 37 | 576 | 1 163 | 1 234 |
| Omsättningstillgångar | 855 | 767 | 1 265 | 1 793 | 1 770 |
| Summa tillgångar | 8 986 | 9 212 | 10 024 | 10 771 | 11 052 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 255 | 1 110 | 898 | 548 | 0 |
| Eget kapital | 1 651 | 1 355 | 1 210 | 998 | 648 |
| Justerat eget kapital | 2 212 | 1 811 | 1 606 | 1 302 | 835 |
| Obeskattade reserver | 706 | 574 | 499 | 383 | 235 |
| Långfristiga skulder | 5 482 | 6 053 | 7 553 | 8 553 | 6 000 |
| Kortfristiga skulder | 1 147 | 1 230 | 762 | 837 | 4 169 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 986 | 9 212 | 10 024 | 10 771 | 11 052 |
| Ställda säkerheter | 6 300 | 6 300 | 6 300 | 6 300 | 6 300 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 14 974 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Y.a.l.a Fastighets AB i den övre halvan sett till omsättning, med 2,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 53,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 18,4 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Markaryd.
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Per Svensson (f. 1973) Styrelseledamot
- Maria Svensson Lundin (f. 1972) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Y.A.L.A Design Sweden AB (556652-0929) |
|---|---|
| Koncernmoder | Y.A.L.A Design Sweden AB (556652-0929) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-06 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Åmot 3076, 285 93, Markaryd Besök: Åmot 3076, Markaryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |