Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar XENSE Vision AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
XENSE Vision AB minskade omsättningen med 45 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 754 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är −4,3 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 69,8 procent — branschens median är 46,6 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Dataprogrammering
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 069 | 1 524 | 30 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 838 | 1 487 | 44 % |
| Tillväxt i omsättning | −44,7 % | 1 723 | 1 753 | 2 % |
| Rörelsemarginal | −4,3 % | 1 395 | 1 753 | 20 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 1 251 | 1 754 | 29 % |
| Soliditet | 69,8 % | 334 | 1 750 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 598 tkr | 1 706 | 1 754 | 3 % |
| Rörelseresultat per anställd | −26 tkr | 1 337 | 1 754 | 24 % |
| Nettoomsättning | 3 587 tkr | 1 727 | 1 754 | 2 % |
| Rörelseresultat | −155 tkr | 1 319 | 1 754 | 25 % |
| Antal anställda | 6 | 1 213 | 1 754 | 31 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 172 | 3 154 | 31 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 1 570 | 3 119 | 50 % |
| Tillväxt i omsättning | −44,7 % | 3 363 | 3 412 | 1 % |
| Rörelsemarginal | −4,3 % | 3 105 | 3 413 | 9 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 2 840 | 3 414 | 17 % |
| Soliditet | 69,8 % | 620 | 3 402 | 82 % |
| Nettoomsättning per anställd | 598 tkr | 3 362 | 3 414 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | −26 tkr | 2 949 | 3 414 | 14 % |
| Nettoomsättning | 3 587 tkr | 3 371 | 3 414 | 1 % |
| Rörelseresultat | −155 tkr | 2 940 | 3 414 | 14 % |
| Antal anställda | 6 | 2 009 | 3 414 | 41 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 50 608 | 78 296 | 35 % | |
| Värdeförändring | +5,0 % | 41 640 | 77 179 | 46 % |
| Tillväxt i omsättning | −44,7 % | 86 096 | 87 570 | 2 % |
| Rörelsemarginal | −4,3 % | 78 267 | 87 488 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 70 789 | 87 590 | 19 % |
| Soliditet | 69,8 % | 15 359 | 87 388 | 82 % |
| Nettoomsättning per anställd | 598 tkr | 85 818 | 87 591 | 2 % |
| Rörelseresultat per anställd | −26 tkr | 74 027 | 87 591 | 15 % |
| Nettoomsättning | 3 587 tkr | 85 761 | 87 591 | 2 % |
| Rörelseresultat | −155 tkr | 73 423 | 87 591 | 16 % |
| Antal anställda | 6 | 51 173 | 87 591 | 42 % |