Aktiebolag Upplands-Bro
X Crew Resources AB
62 sökningar
Omsättning 2025
640 tkr
Rörelsemarginal
32,0 %
Soliditet
66,2 %
−10,4 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 640 | 0 | 65 | 564 | 252 |
| Rörelseresultat | 205 | −10 | 1 | 149 | 57 |
| Årets resultat | 123 | 0 | 0 | 217 | 45 |
| Eget kapital | 182 | 59 | 59 | 279 | 222 |
| Balansomslutning | 335 | 77 | 111 | 431 | 462 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 640 | 0 | 65 | 564 | 252 |
| Personalkostnader | 180 | 0 | 60 | 364 | 159 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 111 | 2 | 5 | 52 | 36 |
| Övriga rörelseposter, netto | −135 | — | 1 | — | — |
| Rörelseresultat | 205 | −10 | 1 | 149 | 57 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 205 | −11 | 0 | 148 | 57 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | 0 | 0 | 127 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 12 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 32 | 0 | 0 | 58 | 12 |
| Årets resultat | 123 | 0 | 0 | 217 | 45 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 36 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 7 | 69 | 65 | 65 | 108 |
| Kassa och bank | 292 | 8 | 46 | 366 | 354 |
| Omsättningstillgångar | 299 | 77 | 111 | 431 | 462 |
| Summa tillgångar | 335 | 77 | 111 | 431 | 462 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 9 | 9 | 9 | 12 | 127 |
| Eget kapital | 182 | 59 | 59 | 279 | 222 |
| Justerat eget kapital | 222 | 59 | 59 | 279 | 323 |
| Obeskattade reserver | 50 | 0 | 0 | 0 | 127 |
| Kortfristiga skulder | 103 | 18 | 52 | 152 | 113 |
| Summa eget kapital och skulder | 335 | 77 | 111 | 431 | 462 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte X Crew Resources AB 640 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 32,0 procent, och soliditeten var hög — 66,2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Upplands-Bro.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva byggnadsarbete, snickeriarbete, takarbete, rivning, måleriarbete, fastighetsskötsel, snöskottning, allt inom mark och anläggningsarbete, personaluthyrning inom byggbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Kenan Kadic (f. 1980) Styrelseledamot
- Hena Kadic (f. 2007) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-06-15 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Liljestigen 12, 197 34, Bro Besök: Liljestigen 12, Bro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-7781291 |