Aktiebolag Uppsala
Wreta Motor AB
260 sökningar
Omsättning 2025
20,6 mkr
+8,1 %Rörelsemarginal
1,9 %
−0,6 p.e.Soliditet
35,8 %
+7,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 20 617 | 19 065 | 14 348 | 10 638 | 10 305 |
| Rörelseresultat | 394 | 475 | −306 | −90 | 501 |
| Årets resultat | 255 | 392 | −77 | 2 | 295 |
| Eget kapital | 1 402 | 1 146 | 754 | 831 | 829 |
| Balansomslutning | 3 912 | 3 991 | 2 807 | 2 564 | 2 663 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 617 | 19 065 | 14 348 | 10 638 | 10 305 |
| Personalkostnader | 339 | 313 | 246 | 148 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 512 | 468 | 384 | 338 | 488 |
| Övriga rörelseposter, netto | −19 372 | −17 809 | −14 024 | −10 240 | −9 308 |
| Rörelseresultat | 394 | 475 | −306 | −90 | 501 |
| Ränteintäkter | 14 | 2 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 87 | 0 | 3 | 17 | 3 |
| Resultat efter finansiella poster | 322 | 477 | −306 | −105 | 498 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 229 | 110 | −125 |
| Skatt | 67 | 85 | 0 | 2 | 77 |
| Årets resultat | 255 | 392 | −77 | 2 | 295 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Varulager | 3 366 | 2 738 | 2 233 | 2 088 | 2 518 |
| Kortfristiga fordringar | 70 | 256 | 252 | 201 | 48 |
| Kassa och bank | 476 | 997 | 322 | 275 | 95 |
| Omsättningstillgångar | 3 912 | 3 991 | 2 807 | 2 564 | 2 661 |
| Summa tillgångar | 3 912 | 3 991 | 2 807 | 2 564 | 2 663 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 097 | 704 | 781 | 779 | 484 |
| Eget kapital | 1 402 | 1 146 | 754 | 831 | 829 |
| Justerat eget kapital | 1 402 | 1 146 | 754 | 1 013 | 1 098 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 229 | 339 |
| Långfristiga skulder | 941 | 1 665 | 1 780 | 1 558 | 1 015 |
| Kortfristiga skulder | 1 569 | 1 180 | 273 | −54 | 480 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 912 | 3 991 | 2 807 | 2 564 | 2 663 |
Verksamhet
Med 20,6 miljoner kronor i omsättning räkenskapsåret 2025 hör Wreta Motor AB till den övre fjärdedelen bland branschens 4 430 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,9 procent, och soliditeten var god — 35,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva handel med fordon, biltillbehör, rekonditionering, tvätt av bilar och reparation av bilar.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Khaled Ibrahim (f. 1987) Styrelseledamot
- Martina Hällström (f. 1990) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Magnus Hedin (f. 1980) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-05-10 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811) |
| Adress | Stenhagsvägen 79A, 752 60, Uppsala Besök: Stenhagsvägen 79 A, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |