Aktiebolag Åre
Wredler Projektledning AB
25 sökningar
2 mkr
−20,1 %-1,4 %
−1,9 p.e.13,6 %
−7,4 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 025 | 2 535 | 1 915 | 1 151 |
| Rörelseresultat | −28 | 12 | 155 | 232 |
| Årets resultat | 21 | 2 | 93 | 167 |
| Eget kapital | 335 | 286 | 284 | 192 |
| Balansomslutning | 2 458 | 1 359 | 1 468 | 1 239 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 025 | 2 535 | 1 915 | 1 151 |
| Personalkostnader | 826 | 598 | 236 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 105 | 77 | 167 | 165 |
| Övriga externa kostnader | 425 | 574 | 521 | 341 |
| Övriga rörelseposter, netto | −697 | −1 274 | −836 | −413 |
| Rörelseresultat | −28 | 12 | 155 | 232 |
| Ränteintäkter | 94 | 0 | 1 | — |
| Räntekostnader | 45 | 8 | 37 | 20 |
| Resultat efter finansiella poster | 21 | 5 | 118 | 211 |
| Skatt | 0 | 2 | 25 | 45 |
| Årets resultat | 21 | 2 | 93 | 167 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 520 | 331 | 501 | 659 |
| Varulager | −3 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 674 | 389 | 801 | 451 |
| Kassa och bank | 267 | 639 | 166 | 129 |
| Omsättningstillgångar | 938 | 1 027 | 967 | 580 |
| Summa tillgångar | 2 458 | 1 359 | 1 468 | 1 239 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 289 | 259 | 166 | 0 |
| Eget kapital | 335 | 286 | 284 | 192 |
| Justerat eget kapital | 335 | 286 | 284 | 192 |
| Avsättningar | −137 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 474 | 632 | 662 | 531 |
| Kortfristiga skulder | 786 | 441 | 522 | 516 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 458 | 1 359 | 1 468 | 1 239 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 11 738 granskade bolag ligger Wredler Projektledning AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 13,6 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Åre.
Företaget ska bedriva projektledning inom bygg
Styrelse & ledning
- Victor Wredler (f. 1985) Styrelseledamot
- Elisabeth Sundström (f. 1958) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-02-18 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Ocke 266, 837 91, Mattmar Besök: Ocke 266, Mattmar |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |