Aktiebolag Stockholm 31 sökningar
WRDS AB
Partihandel med kläder och skodon
6,6 mkr
+12,8 %12,1 %
+3,2 p.e.55,5 %
+17,1 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 578 | 5 829 | 2 888 |
| Rörelseresultat | 794 | 517 | 347 |
| Årets resultat | 628 | 409 | 275 |
| Eget kapital | 1 337 | 709 | 300 |
| Balansomslutning | 2 408 | 1 847 | 1 408 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 578 | 5 829 | 2 888 |
| Personalkostnader | 652 | 562 | 415 |
| Av- och nedskrivningar | 15 | 15 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 397 | 585 | 163 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 720 | −4 150 | −1 943 |
| Rörelseresultat | 794 | 517 | 347 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 0 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 794 | 517 | 347 |
| Skatt | 166 | 108 | 72 |
| Årets resultat | 628 | 409 | 275 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 32 | 47 | 63 |
| Varulager | 1 361 | 632 | 496 |
| Kortfristiga fordringar | 346 | 366 | 425 |
| Kassa och bank | 669 | 802 | 424 |
| Omsättningstillgångar | 2 376 | 1 799 | 1 345 |
| Summa tillgångar | 2 408 | 1 847 | 1 408 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 684 | 275 | 0 |
| Eget kapital | 1 337 | 709 | 300 |
| Justerat eget kapital | 1 337 | 709 | 300 |
| Kortfristiga skulder | 1 071 | 1 138 | 1 108 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 408 | 1 847 | 1 408 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 587 granskade bolag ligger WRDS AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 6,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 12,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 55,5 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Handel med samlarkort samt relaterade varor till privatpersoner.
Styrelse & ledning
- Sam Van Bellingen (f. 1990) Verkställande direktör
- Sam Van Bellingen (f. 1990) Styrelseledamot
- Jean-Pierre Constant S Van Bellingen (f. 1958) Styrelsesuppleant
- Johan Dahl (f. 1989) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-12-21 |
|---|---|
| Adress | Karusellvägen 53 lgh 1101, 126 31, Hägersten Besök: Karusellvägen 53 LGH 1101, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |