Aktiebolag Bjuv 267 sökningar
Wrams AB
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättning 2024
585 tkr
−5,0 %Rörelsemarginal
60,9 %
−13,0 p.e.Soliditet
62,7 %
+10,9 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 585 | 616 | 606 | 500 | 506 | 599 | 554 |
| Rörelseresultat | 356 | 455 | 450 | 320 | 318 | 425 | 359 |
| Årets resultat | 473 | 681 | 810 | 507 | 205 | 282 | 172 |
| Eget kapital | 2 876 | 2 403 | 1 821 | 1 312 | 805 | 600 | 318 |
| Balansomslutning | 4 584 | 4 639 | 4 330 | 4 238 | 4 368 | 4 513 | 4 329 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 585 | 616 | 606 | 500 | 506 | 599 | 554 |
| Av- och nedskrivningar | 80 | 83 | 91 | 89 | 93 | 80 | 75 |
| Övriga externa kostnader | 149 | 78 | 66 | 90 | 95 | 93 | 120 |
| Rörelseresultat | 356 | 455 | 450 | 320 | 318 | 425 | 359 |
| Räntekostnader | 87 | 108 | 74 | 72 | 74 | 79 | 78 |
| Resultat efter finansiella poster | 468 | 747 | 876 | 548 | 245 | 346 | 281 |
| Bokslutsdispositioner | 77 | 7 | 15 | 14 | 17 | 13 | −61 |
| Skatt | 72 | 74 | 81 | 54 | 56 | 77 | 48 |
| Årets resultat | 473 | 681 | 810 | 507 | 205 | 282 | 172 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 669 | 3 749 | 3 832 | 3 923 | 4 012 | 4 105 | 3 805 |
| Kortfristiga fordringar | 405 | 15 | 19 | 26 | 61 | 135 | 214 |
| Kassa och bank | 510 | 875 | 479 | 289 | 295 | 273 | 310 |
| Omsättningstillgångar | 915 | 890 | 497 | 316 | 356 | 408 | 524 |
| Summa tillgångar | 4 584 | 4 639 | 4 330 | 4 238 | 4 368 | 4 513 | 4 329 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 353 | 1 672 | 961 | 755 | 550 | 268 | 96 |
| Eget kapital | 2 876 | 2 403 | 1 821 | 1 312 | 805 | 600 | 318 |
| Justerat eget kapital | 2 876 | 2 464 | 1 888 | 1 391 | 895 | 703 | 432 |
| Obeskattade reserver | 0 | 77 | 85 | 100 | 113 | 130 | 143 |
| Avsättningar | 333 | 333 | 333 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 993 | 1 257 | 1 521 | 1 785 | 2 049 | 2 313 | 2 235 |
| Kortfristiga skulder | 382 | 569 | 570 | 1 041 | 1 401 | 1 470 | 1 633 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 584 | 4 639 | 4 330 | 4 238 | 4 368 | 4 513 | 4 329 |
| Ställda säkerheter | 3 200 | 3 200 | 3 200 | 12 200 | 12 200 | 12 200 | 12 200 |
| Ansvarsförbindelser | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 0 | 0 | 593 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 127 granskade bolag ligger Wrams AB strax under mitten räknat på omsättning, med 585 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 60,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 62,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 5 procent. Bolaget hör hemma i Bjuv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall hyra ut och förvalta fastigheter, hyra ut byggmaterial. Handel med varor inomhus interiör.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jan Hansen (f. 1964) Styrelseledamot
- Connie Hansen (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mathias Nilsson (f. 1985) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Koncernmoder | Wrams AB (556868-0549) |
|---|
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-10-17 |
|---|---|
| Adress | wramsgunnarstorpsvägen 8, 267 72, Billesholm Besök: Wrams Gunnarstorpsvägen 8, Billesholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |