Aktiebolag Stockholm
Wow Labs AB
26 sökningar
Omsättning 2025
1,9 mkr
−22,8 %Rörelsemarginal
42,4 %
−19,3 p.e.Soliditet
89,6 %
+17,7 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 869 | 2 422 | 1 843 | 1 053 | 1 036 | 617 | 940 | 1 634 |
| Rörelseresultat | 793 | 1 495 | 815 | 274 | 89 | 267 | 220 | 364 |
| Årets resultat | 621 | 1 176 | 643 | 217 | 70 | 209 | 170 | 10 |
| Eget kapital | 1 674 | 1 367 | 698 | 275 | 138 | 468 | 260 | 390 |
| Balansomslutning | 1 869 | 1 902 | 1 283 | 798 | 770 | 750 | 583 | 662 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 869 | 2 422 | 1 843 | 1 053 | 1 036 | 617 | 940 | 1 634 |
| Personalkostnader | 846 | 832 | 811 | 733 | 851 | 308 | 526 | 513 |
| Övriga externa kostnader | 230 | 94 | 217 | 45 | 96 | 42 | 149 | 104 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | — | −45 | −653 |
| Rörelseresultat | 793 | 1 495 | 815 | 274 | 89 | 267 | 220 | 364 |
| Räntekostnader | 4 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 266 |
| Resultat efter finansiella poster | 789 | 1 493 | 814 | 273 | 88 | 266 | 219 | 98 |
| Skatt | 168 | 317 | 171 | 56 | 18 | 57 | 49 | 88 |
| Årets resultat | 621 | 1 176 | 643 | 217 | 70 | 209 | 170 | 10 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 920 | 769 | 399 | 199 | 199 | 199 | 199 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 118 | 161 | 453 | 394 | 67 | 169 | 49 | 188 |
| Kassa och bank | 831 | 972 | 431 | 205 | 504 | 382 | 335 | 474 |
| Omsättningstillgångar | 950 | 1 133 | 883 | 598 | 570 | 551 | 384 | 662 |
| Summa tillgångar | 1 869 | 1 902 | 1 283 | 798 | 770 | 750 | 583 | 662 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 003 | 141 | 5 | 8 | 18 | 209 | 40 | 330 |
| Eget kapital | 1 674 | 1 367 | 698 | 275 | 138 | 468 | 260 | 390 |
| Justerat eget kapital | 1 674 | 1 367 | 698 | 275 | 138 | 468 | 260 | 390 |
| Kortfristiga skulder | 195 | 535 | 585 | 523 | 632 | 282 | 323 | 272 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 869 | 1 902 | 1 283 | 798 | 770 | 750 | 583 | 662 |
Verksamhet
Mätt mot de 19 606 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Wow Labs AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 1,9 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 42,4 procent, och soliditeten var hög — 89,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 23 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och programmering samt utveckla, designa och underhålla digitala tjänster, applikationer och spel för konsoler, datorer, mobila enheter och andra digitala plattformar. Verksamheten kan även omfatta teknisk rådgivning, systemutveckling, integrationer, drift, testning, samt försäljning och distribution av digitala produkter och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Cristian Suazo (f. 1980) Styrelseledamot
- Therese Suazo (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-04-18 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Lugnets Allé, 52, 120 68, Stockholm Besök: Lugnets Allé 52, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |