Aktiebolag Stockholm
Workio Tech Solutions AB
25 sökningar
3,4 mkr
+64,5 %5,0 %
+0,1 p.e.88,9 %
+62,3 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 379 | 2 054 | 787 |
| Rörelseresultat | 169 | 100 | 66 |
| Årets resultat | 134 | 70 | 52 |
| Eget kapital | 281 | 147 | 77 |
| Balansomslutning | 316 | 552 | 91 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 379 | 2 054 | 787 |
| Personalkostnader | 198 | 139 | 120 |
| Övriga externa kostnader | 1 778 | 527 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 234 | −1 288 | −601 |
| Rörelseresultat | 169 | 100 | 66 |
| Räntekostnader | 0 | 5 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 169 | 94 | 66 |
| Skatt | 35 | 24 | 14 |
| Årets resultat | 134 | 70 | 52 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Varulager | 196 | 141 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 38 | 22 | 0 |
| Kassa och bank | 82 | 389 | 91 |
| Omsättningstillgångar | 316 | 552 | 91 |
| Summa tillgångar | 316 | 552 | 91 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 122 | 52 | 0 |
| Eget kapital | 281 | 147 | 77 |
| Justerat eget kapital | 281 | 147 | 77 |
| Kortfristiga skulder | 35 | 405 | 14 |
| Summa eget kapital och skulder | 316 | 552 | 91 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 15 044 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Workio Tech Solutions AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 3,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 5,0 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 88,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 65 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom IT och digitala tjänster, innefattande utveckling, design, programmering och förvaltning av webbplatser, e-handelslösningar, applikationer och systemlösningar. Vidare ska bolaget bedriva digital marknadsföring såsom sökmotoroptimering (SEO), annonsering, innehållsproduktion, grafisk formgivning, varumärkesutveckling och strategisk rådgivning inom marknad och kommunikation. Bolaget ska även tillhandahålla konsulttjänster inom IT- strategi, systemintegration, automatisering, dataanalys samt försäljning av digitala produkter och tjänster. Bolaget får även bedriva därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jeremias Campos (f. 1996) Styrelseledamot
- Salih Kayhan (f. 1995) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-06-16 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Box 6042, 102 31, Stockholm Besök: Box 6042, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |