Aktiebolag Norrköping
Womensync AB
50 sökningar
Omsättning 2025
7,8 mkr
−1,8 %Rörelsemarginal
1,8 %
+0,9 p.e.Soliditet
67,9 %
−4,9 p.e.Anställda
3
+50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 770 | 7 910 | 6 487 | 4 396 | 2 875 |
| Rörelseresultat | 137 | 65 | 43 | 1 124 | 1 540 |
| Årets resultat | 109 | 51 | 25 | 668 | 916 |
| Eget kapital | 2 008 | 1 899 | 1 847 | 1 822 | 1 153 |
| Balansomslutning | 3 735 | 3 336 | 3 407 | 3 133 | 2 154 |
| Anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 770 | 7 910 | 6 487 | 4 396 | 2 875 |
| Personalkostnader | 942 | 828 | 1 274 | 643 | 10 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 6 | 2 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 789 | 2 161 | 1 471 | 567 | 432 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 892 | −4 850 | −3 697 | −2 062 | −893 |
| Rörelseresultat | 137 | 65 | 43 | 1 124 | 1 540 |
| Ränteintäkter | 3 | 8 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 6 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 140 | 71 | 36 | 1 123 | 1 540 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | −281 | −385 |
| Skatt | 31 | 19 | 11 | 174 | 239 |
| Årets resultat | 109 | 51 | 25 | 668 | 916 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 | 21 | 15 | 0 | 0 |
| Varulager | 1 811 | 2 019 | 1 151 | 1 051 | 224 |
| Kortfristiga fordringar | 489 | 765 | 531 | 193 | 236 |
| Kassa och bank | 1 424 | 531 | 1 710 | 1 889 | 1 694 |
| Omsättningstillgångar | 3 723 | 3 314 | 3 392 | 3 133 | 2 154 |
| Summa tillgångar | 3 735 | 3 336 | 3 407 | 3 133 | 2 154 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 874 | 1 823 | 1 797 | 1 129 | 212 |
| Eget kapital | 2 008 | 1 899 | 1 847 | 1 822 | 1 153 |
| Justerat eget kapital | 2 537 | 2 428 | 2 376 | 2 351 | 1 459 |
| Obeskattade reserver | 666 | 666 | 666 | 666 | 385 |
| Kortfristiga skulder | 1 061 | 771 | 894 | 645 | 616 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 735 | 3 336 | 3 407 | 3 133 | 2 154 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Womensync AB 7,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 65 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 1,8 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 67,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Norrköping.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets ändamål är att utveckla och sprida kunskap, produkter och tjänster som hjälper kvinnor att synka sin livsstil till sin menscykel för att må så bra som möjligt och vara i sin fulla kapacitet, hela månaden. Den initiala produkten är en koncept- och receptbok vilken följs av digital förmedling av rådgivning kring livsstil och kost kopplat till menscykelproblematik, samt av produkter inom kost och livsstil så som Ghee (skirat smör) och Macapulver som kan ha positiva effekter för kvinnors hälsa. Därutöver skall bolaget äga och förvalta varumärket Womensync samt bedriva därmed förenliga aktiviteter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sara Norrbom (f. 1992) Ordförande, Styrelseledamot
- Susanna Moen (f. 1992) Styrelseledamot
- Dan Lainio (f. 1991) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Marcus Jönsson Vallas (f. 1990) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-05-20 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment (SNI 47123) |
| Adress | Ringvägen 129A, 116 61, Stockholm Besök: Ringvägen 129 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |