starkabolag.se

Aktiebolag Tranås

Wokeriet Tranås AB

137 sökningar

Omsättning 2025

2,7 mkr

−10,6 %
Rörelsemarginal

3,9 %

+2,2 p.e.
Soliditet

41,9 %

−4,6 p.e.
Anställda

2

−50,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Omsättning2 6792 9982 7012 5972 154
Rörelseresultat10552421015
Årets resultat523025714
Eget kapital377326295271264
Balansomslutning1 023744652518367
Anställda24443
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Nettoomsättning2 6792 9982 7012 5972 154
Kostnad sålda varor1 1141 4071 4111 2281 001
Bruttoresultat1 5651 5911 2901 3691 153
Rörelseresultat10552421015
Räntekostnader00001
Resultat efter finansiella poster10552421014
Bokslutsdispositioner−39−13−10−20
Skatt148610
Årets resultat523025714

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-082024-082023-082022-082021-08
Anläggningstillgångar20858451842
Varulager5650668263
Kortfristiga fordringar113696412948
Kassa och bank646567477289213
Omsättningstillgångar816686607500325
Summa tillgångar1 023744652518367
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat225196170164150
Eget kapital377326295271264
Justerat eget kapital429346305272264
Obeskattade reserver65251210
Kortfristiga skulder581393345246103
Summa eget kapital och skulder1 023744652518367

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Wokeriet Tranås AB 2,7 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 3,9 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 41,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Tranås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet ör bolagets verksamhet är att bedriva restaurang- verksamhet med asiatisk lunchbuffé och a la carte, samt levande verkstad med måleri och utställningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Wokeriet Tranås AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Wokeriet Tranås AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Wokeriet Tranås AB (556759-9948)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Wokeriet Tranås AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2008-06-19
Bransch Restaurangverksamhet (SNI 56110)
Adress
Storgatan 8, 573 22, Tranås
Besök: Storgatan 8, Tranås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0140-12311