Aktiebolag Solna
WNT SC AB
106 sökningar
Omsättning 2025
226 tkr
−67,6 %Rörelsemarginal
59,7 %
+70,5 p.e.Soliditet
39,4 %
+9,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 226 | 698 | 1 437 | 3 523 | 2 467 | 3 759 | 3 284 | 2 253 |
| Rörelseresultat | 135 | −75 | −92 | 440 | 199 | 657 | 499 | 380 |
| Årets resultat | 87 | −134 | −139 | 337 | 148 | 506 | 387 | 295 |
| Eget kapital | 702 | 615 | 999 | 1 333 | 1 170 | 1 192 | 851 | 630 |
| Balansomslutning | 1 781 | 2 047 | 2 294 | 2 292 | 2 416 | 2 100 | 2 127 | 1 598 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 226 | 698 | 1 437 | 3 523 | 2 467 | 3 759 | 3 284 | 2 253 |
| Personalkostnader | 3 | 3 | 3 | 0 | 268 | 1 125 | 1 270 | 1 296 |
| Av- och nedskrivningar | 33 | 10 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 91 | 166 | 209 | 203 | 190 | 286 | 683 | 183 |
| Övriga rörelseposter, netto | 36 | −594 | −1 287 | −2 880 | −1 810 | −1 691 | −832 | −394 |
| Rörelseresultat | 135 | −75 | −92 | 440 | 199 | 657 | 499 | 380 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 49 | 61 | 48 | 15 | 12 | 13 | 5 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 87 | −134 | −139 | 425 | 187 | 645 | 494 | 380 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 88 | 39 | 138 | 107 | 85 |
| Årets resultat | 87 | −134 | −139 | 337 | 148 | 506 | 387 | 295 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 132 | 60 | 70 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 10 | 27 | 398 | 389 | 572 | 383 | 636 | 609 |
| Kassa och bank | 1 639 | 1 960 | 1 826 | 1 903 | 1 844 | 1 717 | 1 491 | 989 |
| Omsättningstillgångar | 1 649 | 1 987 | 2 224 | 2 292 | 2 416 | 2 100 | 2 127 | 1 598 |
| Summa tillgångar | 1 781 | 2 047 | 2 294 | 2 292 | 2 416 | 2 100 | 2 127 | 1 598 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 565 | 699 | 1 088 | 946 | 972 | 636 | 414 | 285 |
| Eget kapital | 702 | 615 | 999 | 1 333 | 1 170 | 1 192 | 851 | 630 |
| Justerat eget kapital | 702 | 615 | 999 | 1 333 | 1 170 | 1 192 | 851 | 630 |
| Kortfristiga skulder | 1 079 | 1 432 | 1 295 | 959 | 1 246 | 908 | 1 276 | 968 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 781 | 2 047 | 2 294 | 2 292 | 2 416 | 2 100 | 2 127 | 1 598 |
Verksamhet
Mätt mot de 11 738 bolag som granskas inom samma bransch hamnar WNT SC AB strax under mitten sett till omsättning, med 226 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 59,7 procent, och soliditeten var god — 39,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 68 procent. Bolaget hör hemma i Solna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är kurser, utbildning, träning inom vattensport samt försäljning av där med förenlig utrustning. Bolaget avser även att kunna bedriva Teknisk konsultverksamhet inom bygg, avseende byggnadsteknik, arkitektur samt byggmetoder och material.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Joseph Wetterud (f. 1973) Styrelseledamot
- Bo Gösta Wetterud (f. 1943) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-10-07 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121) |
| Adress | Kristinetorpsvägen 18, 197 91, Bro Besök: Kristinetorpsvägen 18, Bro |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |