Aktiebolag Södertälje
Wisams Söner Taxi & Bud AB
88 sökningar
12,2 mkr
−6,6 %5,4 %
+7,0 p.e.16,8 %
+13,3 p.e.12
−14,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 176 | 13 037 | 10 697 | 7 228 | 4 826 | 9 261 | 8 874 |
| Rörelseresultat | 660 | −210 | −54 | 701 | −326 | −508 | −213 |
| Årets resultat | 477 | −453 | −110 | 676 | −361 | −548 | −267 |
| Eget kapital | 655 | 179 | 632 | 742 | 65 | −488 | 61 |
| Balansomslutning | 3 894 | 5 083 | 5 323 | 2 534 | 1 625 | 2 338 | 2 479 |
| Anställda | 12 | 14 | 12 | 9 | 9 | 14 | 14 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 176 | 13 037 | 10 697 | 7 228 | 4 826 | 9 261 | 8 874 |
| Personalkostnader | 7 154 | 8 002 | 6 652 | 4 265 | 3 349 | 5 552 | 5 730 |
| Av- och nedskrivningar | 961 | 863 | 535 | 364 | 429 | 516 | 509 |
| Övriga externa kostnader | 182 | 258 | 161 | 109 | 200 | 147 | 3 109 |
| Övriga rörelseposter, netto | −3 219 | −4 124 | −3 403 | −1 789 | −1 174 | −3 554 | 261 |
| Rörelseresultat | 660 | −210 | −54 | 701 | −326 | −508 | −213 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 184 | 245 | 56 | 25 | 35 | 40 | 54 |
| Resultat efter finansiella poster | 477 | −453 | −110 | 676 | −361 | −548 | −267 |
| Årets resultat | 477 | −453 | −110 | 676 | −361 | −548 | −267 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 352 | 4 313 | 3 661 | 1 457 | 1 264 | 1 566 | 1 666 |
| Kortfristiga fordringar | 391 | 498 | 1 430 | 608 | 332 | 714 | 773 |
| Kassa och bank | 151 | 272 | 232 | 469 | 29 | 58 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 542 | 770 | 1 663 | 1 077 | 361 | 772 | 813 |
| Summa tillgångar | 3 894 | 5 083 | 5 323 | 2 534 | 1 625 | 2 338 | 2 479 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 128 | 582 | 692 | −898 | −538 | 10 | 8 |
| Eget kapital | 655 | 179 | 632 | 742 | 65 | −488 | 61 |
| Justerat eget kapital | 655 | 179 | 632 | 742 | 65 | −488 | 61 |
| Långfristiga skulder | 899 | 2 162 | 2 259 | 854 | 754 | 1 510 | 1 246 |
| Kortfristiga skulder | 2 340 | 2 742 | 2 432 | 938 | 806 | 1 316 | 1 172 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 894 | 5 083 | 5 323 | 2 534 | 1 625 | 2 338 | 2 479 |
| Ställda säkerheter | 2 820 | 3 276 | 3 010 | 2 623 | 2 397 | 2 815 | 2 796 |
| Ansvarsförbindelser | 1 184 | 1 184 | 1 184 | 1 184 | 1 184 | 270 | 270 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 470 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Wisams Söner Taxi & Bud AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 12,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 5,4 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 16,8 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 12 personer och har sitt säte i Södertälje.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva persontransport, taxi och bud samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Wisam Issa (f. 1960) Ordförande, Styrelseledamot
- Bassam Issa (f. 1991) Styrelseledamot
- George Issa (f. 1994) Styrelseledamot
- Tobias Benne (f. 1966) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-10-16 |
|---|---|
| Bransch | Passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330) |
| Adress | Domarstigen 5, 151 52, Södertälje Besök: Box 207, Södertälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |