Aktiebolag Stockholm
Wirwachs malmgård AB
105 sökningar
Omsättning 2025
6,3 mkr
−3,3 %Rörelsemarginal
49,5 %
−9,9 p.e.Soliditet
34,7 %
−0,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 323 | 6 542 | 6 360 | 5 342 | 1 929 |
| Rörelseresultat | 3 129 | 3 882 | 3 749 | 2 466 | 470 |
| Årets resultat | −1 077 | 2 860 | 66 | 874 | −4 982 |
| Eget kapital | 14 105 | 15 182 | 12 322 | 12 257 | 11 383 |
| Balansomslutning | 40 678 | 42 975 | 39 743 | 36 450 | 35 188 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 323 | 6 542 | 6 360 | 5 342 | 1 929 |
| Av- och nedskrivningar | 995 | 996 | 1 013 | 1 029 | 1 029 |
| Övriga externa kostnader | 2 199 | 1 665 | 1 726 | 1 722 | 1 435 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 128 | −125 | 1 005 |
| Rörelseresultat | 3 129 | 3 882 | 3 749 | 2 466 | 470 |
| Ränteintäkter | 718 | 605 | 5 | — | — |
| Räntekostnader | 1 104 | 1 478 | 1 118 | 744 | 367 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 743 | 3 009 | 2 957 | 2 374 | 518 |
| Koncernbidrag | −3 820 | −149 | −2 891 | −1 500 | −5 500 |
| Årets resultat | −1 077 | 2 860 | 66 | 874 | −4 982 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 18 281 | 19 276 | 20 272 | 21 285 | 22 314 |
| Kortfristiga fordringar | 17 053 | 19 072 | 15 858 | 12 679 | 11 461 |
| Kassa och bank | 5 344 | 4 627 | 3 613 | 2 486 | 1 413 |
| Omsättningstillgångar | 22 397 | 23 699 | 19 472 | 15 165 | 12 874 |
| Summa tillgångar | 40 678 | 42 975 | 39 743 | 36 450 | 35 188 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 9 262 | 6 102 | 5 736 | 4 563 | 9 245 |
| Eget kapital | 14 105 | 15 182 | 12 322 | 12 257 | 11 383 |
| Justerat eget kapital | 14 105 | 15 182 | 12 322 | 12 257 | 11 383 |
| Långfristiga skulder | 19 100 | 19 589 | 0 | 20 087 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 7 473 | 8 204 | 27 421 | 4 106 | 23 805 |
| Summa eget kapital och skulder | 40 678 | 42 975 | 39 743 | 36 450 | 35 188 |
| Ställda säkerheter | 27 000 | 27 000 | 27 000 | 27 000 | 27 000 |
| Ansvarsförbindelser | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 | 1 500 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Wirwachs malmgård AB 6,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,3 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 49,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 34,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 3 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska vara fastighetsägande, förvaltning, hotellverksamhet, ägande och handel med aktier.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Erik Hellsten (f. 1982) Styrelseledamot
- Ida Lönneborg (f. 1984) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Niklas Jonsson (f. 1974) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Possideo Fastigheter AB (556607-9447) |
|---|---|
| Koncernmoder | IMPERIAL ESTATES SA |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1995-01-20 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Luntmakargatan 68, 113 51, Stockholm Besök: Luntmakargatan 68, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-6618600 |