Aktiebolag Stockholm
Winstons Hälsovård AB
53 sökningar
Omsättning 2025
138 tkr
−37,6 %Rörelsemarginal
65,2 %
−7,6 p.e.Soliditet
64,5 %
−24,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 138 | 221 | 186 | 328 | 276 | 293 | 565 | 686 |
| Rörelseresultat | 90 | 161 | 135 | 289 | 240 | 178 | 421 | 409 |
| Årets resultat | 72 | 129 | 104 | 228 | 191 | 140 | 330 | 317 |
| Eget kapital | 127 | 216 | 282 | 372 | 354 | 876 | 736 | 578 |
| Balansomslutning | 197 | 243 | 304 | 399 | 379 | 951 | 790 | 725 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 138 | 221 | 186 | 328 | 276 | 293 | 565 | 686 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 71 | 109 | 236 |
| Övriga externa kostnader | 48 | 60 | 51 | 39 | 35 | 44 | 35 | 42 |
| Rörelseresultat | 90 | 161 | 135 | 289 | 240 | 178 | 421 | 409 |
| Ränteintäkter | 1 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 90 | 162 | 136 | 289 | 240 | 178 | 420 | 407 |
| Skatt | 18 | 33 | 31 | 60 | 50 | 38 | 90 | 91 |
| Årets resultat | 72 | 129 | 104 | 228 | 191 | 140 | 330 | 317 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 90 | 111 | 97 | 186 | 116 | 127 | 43 | 27 |
| Kassa och bank | 107 | 132 | 207 | 213 | 263 | 824 | 747 | 698 |
| Omsättningstillgångar | 197 | 243 | 304 | 399 | 379 | 951 | 790 | 725 |
| Summa tillgångar | 197 | 243 | 304 | 399 | 379 | 951 | 790 | 725 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 5 | 37 | 128 | 94 | 113 | 686 | 356 | 211 |
| Eget kapital | 127 | 216 | 282 | 372 | 354 | 876 | 736 | 578 |
| Justerat eget kapital | 127 | 216 | 282 | 372 | 354 | 876 | 736 | 578 |
| Kortfristiga skulder | 70 | 27 | 22 | 27 | 25 | 75 | 54 | 147 |
| Summa eget kapital och skulder | 197 | 243 | 304 | 399 | 379 | 951 | 790 | 725 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 046 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Winstons Hälsovård AB strax under mitten sett till omsättning, med 138 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 65,2 procent, och soliditeten var hög — 64,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 38 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet ska bedrivas inom hälso- och sjukvård, läkemedelsindustrin såsom uppdrag med klinska studier, föreläsningar inom sjuk och hälsovård, samt därmed förenlig verksamhet. Vidare ska bolaget bedriva fastighetsuthyrning.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Anders Söderström (f. 1952) Styrelseledamot
- Björn Söderström (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-21 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222) |
| Adress | Lundby Kvarndammen 1, 646 92, Gnesta Besök: Lundby Kvarndammen 1, Gnesta |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |