Aktiebolag Vänersborg
Winnies AB
90 sökningar
Omsättning 2025
6,6 mkr
−12,5 %Rörelsemarginal
-11,1 %
−2,8 p.e.Soliditet
9,1 %
−16,7 p.e.Anställda
7
−12,5 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 637 | 7 584 | 7 378 | 5 124 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −739 | −634 | −1 278 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −740 | −633 | −1 277 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 86 | 316 | 322 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Balansomslutning | 944 | 1 224 | 2 206 | 1 473 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Anställda | 7 | 8 | 13 | 8 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 637 | 7 584 | 7 378 | 5 124 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 3 815 | 4 379 | 4 405 | 2 678 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 150 | 144 | 178 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 417 | 1 366 | 1 418 | 922 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 994 | −2 329 | −2 655 | −1 523 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −739 | −634 | −1 278 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −740 | −633 | −1 277 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −740 | −633 | −1 277 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 381 | 498 | 1 559 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 300 | 325 | 514 | 737 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Kassa och bank | 263 | 401 | 133 | 736 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 563 | 725 | 647 | 1 473 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Summa tillgångar | 944 | 1 224 | 2 206 | 1 473 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 216 | 221 | −32 | −32 | −32 | −32 | −32 | −32 |
| Eget kapital | 86 | 316 | 322 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Justerat eget kapital | 86 | 316 | 322 | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Kortfristiga skulder | 858 | 908 | 1 884 | 1 405 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 944 | 1 224 | 2 206 | 1 473 | 68 | 68 | 68 | 68 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger Winnies AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 6,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -11,1 procent, och soliditeten var låg — 9,1 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 12 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 7 personer, med säte i Vänersborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva bowling- och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karolin Olsson (f. 1974) Styrelseledamot
- Josefina Thornvall (f. 1982) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Sven Daniel Larsson (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Trenova Fastigheter AB (556588-6404) |
|---|---|
| Koncernmoder | EMBRO EIENDOM AS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2003-07-04 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Regementsgatan 4F, 462 32, Vänersborg Besök: Regementsgatan 4 F, Vänersborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |