Aktiebolag Stockholm
WiMa Propulsion AB
Reparation och underhåll av maskiner
512 sökningar
108,1 mkr
−31,4 %8,9 %
−2,5 p.e.24,1 %
+3,3 p.e.11
+10,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 108 084 | 157 444 | 82 498 | 73 549 | 38 964 | 55 765 | 48 456 | 20 811 |
| Rörelseresultat | 9 569 | 17 936 | 6 381 | 12 540 | 2 976 | 9 861 | 12 627 | 6 904 |
| Årets resultat | 98 | 2 723 | 1 086 | 1 376 | 12 | 5 784 | 14 849 | 4 148 |
| Eget kapital | 11 416 | 11 318 | 8 595 | 7 509 | 6 133 | 6 121 | 16 712 | 6 238 |
| Balansomslutning | 47 375 | 54 320 | 30 572 | 23 567 | 10 915 | 21 054 | 24 938 | 15 790 |
| Anställda | 11 | 10 | 8 | 9 | 9 | 7 | 7 | 7 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 108 084 | 157 444 | 82 498 | 73 549 | 38 964 | 55 765 | 48 456 | 20 811 |
| Personalkostnader | 8 124 | 7 376 | 6 613 | 6 788 | 6 219 | 4 615 | 3 898 | 3 755 |
| Av- och nedskrivningar | 302 | 280 | 188 | 95 | 56 | 40 | 50 | 63 |
| Övriga externa kostnader | 6 834 | 6 026 | 5 960 | 5 713 | 2 795 | 1 100 | 715 | 736 |
| Övriga rörelseposter, netto | −83 255 | −125 826 | −63 356 | −48 413 | −26 918 | −40 149 | −31 166 | −9 353 |
| Rörelseresultat | 9 569 | 17 936 | 6 381 | 12 540 | 2 976 | 9 861 | 12 627 | 6 904 |
| Ränteintäkter | 0 | 2 033 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 503 | 283 | 351 | 3 | 61 | 69 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 9 065 | 19 685 | 6 051 | 12 685 | 3 629 | 9 802 | 12 627 | 6 903 |
| Bokslutsdispositioner | −104 | −1 200 | −479 | −550 | −3 600 | −2 447 | 6 328 | −1 579 |
| Koncernbidrag | −8 800 | −15 000 | −4 200 | −10 400 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 64 | 762 | 286 | 359 | 17 | 1 571 | 4 106 | 1 176 |
| Årets resultat | 98 | 2 723 | 1 086 | 1 376 | 12 | 5 784 | 14 849 | 4 148 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 817 | 1 785 | 1 676 | 1 514 | 886 | 736 | 776 | 826 |
| Varulager | 8 731 | 5 633 | 5 789 | 7 874 | 1 382 | 0 | 1 653 | 800 |
| Kortfristiga fordringar | 15 441 | 43 642 | 15 877 | 4 560 | 7 445 | 4 643 | 14 915 | 8 506 |
| Kassa och bank | 21 386 | 3 260 | 7 230 | 9 619 | 1 202 | 15 675 | 7 594 | 5 657 |
| Omsättningstillgångar | 45 558 | 52 535 | 28 896 | 22 052 | 10 029 | 20 318 | 24 162 | 14 964 |
| Summa tillgångar | 47 375 | 54 320 | 30 572 | 23 567 | 10 915 | 21 054 | 24 938 | 15 790 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 11 198 | 8 475 | 7 389 | 6 013 | 6 001 | 217 | 1 743 | 1 970 |
| Eget kapital | 11 416 | 11 318 | 8 595 | 7 509 | 6 133 | 6 121 | 16 712 | 6 238 |
| Justerat eget kapital | 15 211 | 15 031 | 11 355 | 9 889 | 8 076 | 8 064 | 16 712 | 11 262 |
| Obeskattade reserver | 4 779 | 4 676 | 3 476 | 2 997 | 2 447 | 2 447 | 0 | 6 328 |
| Kortfristiga skulder | 31 180 | 38 326 | 18 501 | 13 061 | 2 335 | 12 486 | 8 226 | 3 224 |
| Summa eget kapital och skulder | 47 375 | 54 320 | 30 572 | 23 567 | 10 915 | 21 054 | 24 938 | 15 790 |
| Ställda säkerheter | 0 | 4 000 | 4 300 | 300 | 300 | 4 300 | 300 | 300 |
Verksamhet
Mätt mot de 2 488 bolag som granskas inom samma bransch hamnar WiMa Propulsion AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 108,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 8,9 procent — en god nivå — medan soliditeten på 24,1 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 31 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 11 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget skall Underhåll och reparation av gasturbiner med tillhörande växlar och hjälpsystem. Framtagning av koncept för framdrivningssystem - elgenererinssys- tem samt montering till kompletta enheter. Teknisk konsultation avseende gasturbiner, växlar med tillhörande hjälpsystem. Service och förebyggande underhåll av industriella och marina gasturbinanläggningar. Framtagning av tekniska publikationer. Medverka vid installation och uppstart av gasturbinanläggningar. Förrådshållning av reservdelar till gasturbinanläggningar.
Styrelse & ledning
- Anna-Karin Karlsson (f. 1973) Ordförande, Styrelseledamot
- Mimmi Steene (f. 1974) Styrelseledamot
- Martin Lagerberg (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Lennie Eriksson (f. 1969) Extern VD
- Hans Johan Steene (f. 1973) Extern firmatecknare
- Jonathan Alexandersson (f. 1993) Extern firmatecknare
- Carl Johan Kjellman (f. 1974) Huvudansvarig revisor
- Maria Kristina Johansson (f. 1976) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Teqnion AB (556713-4183) |
|---|---|
| Koncernmoder | Vixar AB (556570-1413) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-04-25 |
|---|---|
| Adress | Pilen 3, 732 31, Arboga Besök: Pilen 3, Arboga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |