Aktiebolag Östersund
Wiklunds Handyman & Service AB
43 sökningar
318 tkr
−12,2 %25,2 %
−1,1 p.e.83,7 %
+15,2 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 318 | 362 | 427 |
| Rörelseresultat | 80 | 95 | 216 |
| Årets resultat | 65 | 65 | 170 |
| Eget kapital | 350 | 285 | 220 |
| Balansomslutning | 418 | 416 | 289 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 318 | 362 | 427 |
| Personalkostnader | 16 | 12 | 31 |
| Av- och nedskrivningar | 13 | 10 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 159 | 163 | 149 |
| Övriga rörelseposter, netto | −50 | −82 | −31 |
| Rörelseresultat | 80 | 95 | 216 |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | 95 | 216 |
| Skatt | 14 | 30 | 46 |
| Årets resultat | 65 | 65 | 170 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 233 | 41 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 45 | 58 | 36 |
| Kassa och bank | 140 | 317 | 252 |
| Omsättningstillgångar | 185 | 375 | 289 |
| Summa tillgångar | 418 | 416 | 289 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 235 | 170 | 0 |
| Eget kapital | 350 | 285 | 220 |
| Justerat eget kapital | 350 | 285 | 220 |
| Långfristiga skulder | 24 | 42 | 9 |
| Kortfristiga skulder | 44 | 89 | 60 |
| Summa eget kapital och skulder | 418 | 416 | 289 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 636 granskade bolag ligger Wiklunds Handyman & Service AB i det nedre skiktet räknat på omsättning, med 318 tusen kronor för räkenskapsåret 2023. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 25,2 procent, och soliditeten var hög — 83,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 12 procent. Sätet finns i Östersund.
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet och catering till företag och privata evenemang.
Styrelse & ledning
- Ulla Vikström (f. 1962) Ordförande, Styrelseledamot
- Roger Viklund (f. 1962) Styrelseledamot
- Susanne Sköld (f. 1985) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-15 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Rissa 116, 843 94, Gällö Besök: Rissa 116, Gällö |
| F-skatt | Ej registrerad |
| Moms | Registrerad |