Aktiebolag Säter
Widén Cycling AB
33 sökningar
Omsättning 2025
186 tkr
−26,5 %Rörelsemarginal
11,8 %
+42,7 p.e.Soliditet
4,1 %
+6,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 186 | 253 | 362 | 114 | 214 |
| Rörelseresultat | 22 | −78 | 69 | −95 | 89 |
| Årets resultat | 23 | −78 | 68 | −77 | 54 |
| Eget kapital | 16 | −7 | 70 | 2 | 79 |
| Balansomslutning | 386 | 290 | 354 | 143 | 173 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 186 | 253 | 362 | 114 | 214 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 35 | 2 | 5 |
| Av- och nedskrivningar | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 44 | 59 | 37 | 62 | 27 |
| Övriga rörelseposter, netto | −103 | −272 | −221 | −145 | −93 |
| Rörelseresultat | 22 | −78 | 69 | −95 | 89 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 23 | −78 | 68 | −97 | 89 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 20 | −20 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 |
| Årets resultat | 23 | −78 | 68 | −77 | 54 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 146 | 12 | 13 | 13 | 13 |
| Varulager | 68 | 82 | 170 | 61 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 138 | 114 | 76 | 39 | 62 |
| Kassa och bank | 34 | 82 | 95 | 30 | 45 |
| Omsättningstillgångar | 240 | 278 | 342 | 131 | 161 |
| Summa tillgångar | 386 | 290 | 354 | 143 | 173 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −32 | 46 | −23 | 54 | 0 |
| Eget kapital | 16 | −7 | 70 | 2 | 79 |
| Justerat eget kapital | 16 | −7 | 70 | 2 | 95 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 |
| Kortfristiga skulder | 370 | 297 | 284 | 141 | 74 |
| Summa eget kapital och skulder | 386 | 290 | 354 | 143 | 173 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 851 granskade bolag ligger Widén Cycling AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 186 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 11,8 procent — en god nivå — medan soliditeten på 4,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 26 procent. Sätet finns i Säter.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva konsultationer, utbildningar och tävlingsverksamhet inom cykel- och motorsport, försäljning och reparationer av cyklar och fordon samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Johan Widén (f. 1994) Verkställande direktör
Styrelse
- Johan Widén (f. 1994) Styrelseledamot
- Åke Widén (f. 1955) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-13 |
|---|---|
| Bransch | Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar (SNI 93119) |
| Adress | Murraygatan 3B, 783 30, Säter Besök: Murraygatan 3 B, Säter |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |